Plany z tym związane bank zdradza w nowym cenniku i regulaminie, jakie zaczynają obowiązywać 1 lipca
Z doniesień czytelników Cashless wynika, że Raiffeisen Polbank zamierza wprowadzić do swojej oferty kilka ciekawych zmian. Informację na ten temat miał wysłać już do swoich klientów. Zalogowałem się na rachunek i rzeczywiście znalazłem komunikat, w którym bank zawiadamia o nowym regulaminie i cenniku, które zaczną obowiązywać już jutro.
Wśród wprowadzanych nowości na pierwszy plan wysuwa się debetowa karta Multiwalutowa Mastercard. Bank zastrzega jednocześnie, że choć nowy produkt trafił do dokumentacji obowiązującej już od 1 lipca, to w ofercie znajdzie się później. Dokładna data wdrożenia karty ma zostać podana w odrębnej wiadomości oraz na stronie internetowej instytucji. Raiffeisen Polbank wycofuje też ze sprzedaży debetową kartę Mastercard do konta Premium oraz kartę do konta walutowego w euro.
Nazwa wprowadzanej przez Raiffeisen Polbank nowej karty sugeruje, że będzie to karta wielowalutowa, na jaką ostatnio postawiło sporo banków. Tego rodzaju produkt umożliwia transakcje zagraniczne w walutach obcych bez kosztów związanych z przeliczeniami. Karty wielowalutowe znajdują się już w ofercie m.in. ING, Euro Banku, PKO, Pekao. Ich własne odmiany oferują też mBank i Citi, a parę innych instytucji na czele z BZ WBK zapowiedziało wdrożenie takich kart w najbliższej przyszłości.
Natomiast drugą ważną zmianą wprowadzaną właśnie przez Raiffeisen Polbank jest rezygnacja z debetowej karty Visa NFC HCE, za pośrednictwem której można realizować transakcje zbliżeniowe telefonem. Bank tłumaczy, że wycofanie karty z oferty wynika z faktu, iż wkrótce usługa NFC HCE w obecnej postaci nie będzie wspierana przez organizację Visa. Na szczęście dla klientów Raiffeisen Polbanku nie niesie to bardzo negatywnych skutków, gdyż bank od kilku tygodni oferuje już zbliżeniowe płatności mobilne Google Pay a od kilku dni także Apple Pay.
Ciekawe jest natomiast to, że Raiffeisen Polbank jest drugim bankiem, który na przestrzeni ostatnich tygodni zrezygnował z oferowania płatności mobilnych HCE na rzecz Google Pay – w maju zrobił tak Getin. Sprawia to, że płatności mobilne od Google’a stają się rynkowym standardem dla androidowych urządzeń wypierającym konkurencyjne rozwiązanie HCE oferowane przez banki samodzielnie. Najwyraźniej korzyści z Google Pay są dla nich cenniejsze niż dane płatnicze ich klientów, jakie przy okazji trafiają do amerykańskiej firmy.