Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Znowu przybyło rachunków bankowych, ale ważniejsze, że jeszcze szybciej rośnie średnia liczba transakcji na kontach

Z danych NBP wynika, że w grudniu ubiegłego roku banki prowadziły o ok. 600 tys. więcej rachunków niż w czerwcu 2017 r.

Narodowy Bank Polski opublikował w tym tygodniu raport na temat systemu płatniczego w II poł. ubiegłego roku. Dokument zawiera wiele optymistycznych informacji na temat rozwoju obrotu bezgotówkowego nad Wisłą. Donosi m.in. o przyroście liczby kont osobistych oraz o jeszcze szybszym wzroście średniej liczby transakcji wykonywanych przez użytkowników rachunków.

Przeczytajcie także: Credit Agricole otworzył już 30 tys. Kont dla Ciebie

I tak z danych NBP wynika, że w grudniu ubiegłego roku banki z Polski prowadziły 39,6 mln rachunków rozliczeniowych. To o ok. 600 tys. więcej niż w czerwcu, gdy było to 39 mln. Kont zatem przybyło, ale nadal jest ich mniej niż w 2016 r., gdy zanotowano rekordowe 40,9 mln ROR-ów. NBP podaje, że liczba rachunków bankowych jest kluczowym wskaźnikiem obrazującym rozwój obrotu bezgotówkowego. Z tego punktu widzenia wzrost liczby kont jest zjawiskiem pozytywnym.

Przeczytajcie także: Lekki wzrost kwartalnych statystyk Ogniva

Jeszcze bardziej pozytywna jest informacja o średniej liczbie transakcji wykonywanych przez statystycznego użytkownika rachunku bankowego. Z danych banku centralnego wynika, że w II poł. ub. roku wskaźnik ten wzrósł o ponad 6 proc. do poziomu 84,3 z 79,4 w I poł. To znaczy, że nie dość iż kont jest więcej, to jeszcze aktywność ich posiadaczy zwiększa się. Głównie ze względu na szybką popularyzację transakcji kartami płatniczymi powiązanymi z rachunkami. Warto zwrócić uwagę, że średnia liczba transakcji na ROR-ach podwoiła się od 2012 roku i wciąż przyspiesza, co dobrze obrazuje poniższy wykres autorstwa NBP.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies