Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polish API już za moment. ZBP zaprasza na prezentację nowego projektu

Polish API to rozwiązanie, dzięki któremu banki chcą zrealizować wymagania dyrektywy PSD II w zakresie dostępu do rachunków

Związek Banków Polskich przed chwilą zaprosił na środową konferencję prasową, podczas której zaprezentuje tzw. standard interfejsu Polish API. W konferencji udział wezmą m.in. wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński, Wojciech Pantkowski odpowiedzialny w Związku za projekty związane z bankowością elektroniczną oraz doradca ZBP Maciej Kostro.

Przeczytajcie także: Pierwsza firma już założona przez iPKO

Polish API to od dawna wyczekiwany projekt. Ma być odpowiedzią polskiego sektora bankowego i płatniczego na wymagania stawiane przez dyrektywę PSD II. Przypomnę, iż stanowi ona, że podmioty trzecie, takie jak np. operatorzy płatności internetowych, mają mieć prawo dostępu do kont bankowych na określonych warunkach. Banki nie będą mogły tego dostępu blokować.

Standard Polish API ma opierać się o rozwiązanie dobrze znane na polskim rynku, zastosowane wcześniej w przelewach typu pay by link. Polega ono na przekierowaniu klienta firmy trzeciej do bezpiecznego środowiska bankowego, gdzie zaloguje się on na swoje konto bankowe a następnie przeprowadzi transakcję zleconą zewnętrznemu podmiotowi. Z tego co wiem, ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy taki proces będzie mógł być zastosowany w Polish API. Dlatego mówi się, iż wykorzystany może być w tym celu system Blik.

Przeczytajcie także: BZ WBK stawia na robotyzację

Jak bankowcy wyobrażają sobie Polish API, okaże się już pojutrze. Natomiast dyrektywa PSD II w minioną sobotę weszła w życie. Prace nad polską ustawą dostosowującą prawo do jej wymogów trwają – w ubiegłym tygodniu projekt został przyjęty przez rząd. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała w ostatni piątek do banków, by jak najszybciej pokazały Polish API. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies