W ramach projektu firmy nieakceptujące dotąd płatności kartami mogą otrzymać terminal płatniczy na rok za darmo
Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała przed chwilą o uruchomieniu Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Jak wiecie, program będzie funkcjonował w oparciu o porozumienie podpisane w połowie ubiegłego roku przez resort rozwoju, Mastercarda, Visę, operatorów terminali i Związek Banków Polskich. Projekt kierowany jest do małych firm, które chciałyby rozpocząć akceptację płatności bezgotówkowych. Przy okazji komunikatu zaprezentowano też logo fundacji, które wygląda tak:
Firmy, które przystąpią do programu, będą mogły liczyć na bezpłatną instalację terminala POS oraz obsługę przyjmowanych na nim płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy bez kosztów z tego tytułu. Jak Polska Bezgotówkowa pisze w dzisiejszym komunikacie prasowym, wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie zostaną poinformowani o uczestniczących w nim operatorach terminali płatniczych.
Cytowany w komunikacie prezes Polski Bezgotówkowej Mieczysław Groszek mówi, że celem programu jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych poprzez zrównanie ich dostępności z płatnościami gotówkowymi. – Wzrost poziomu akceptacji kart płatniczych w punktach handlowo-usługowych unowocześni i usprawni obrót pieniężny, a w konsekwencji wzmocni procesy rozwojowe w polskiej gospodarce – mówi szef fundacji.
Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński dodaje, iż liczy, że dzięki programowi w ciągu 3-4 lat liczba POS-ów na polskim rynku ulegnie podwojeniu. – To może uczynić polski rynek wiodącym w tym aspekcie w Europie – stwierdził Tadeusz Kościński. – "Polska Bezgotówkowa" to unikalny projekt nie tylko dlatego, że jest to wspólna inicjatywa kluczowych uczestników rynku płatności, ale także z uwagi na jego niespotykane nigdzie na świecie wielkość i zasięg – konkluduje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.
Jak może pamiętacie, Polska Bezgotówkowa zmagała się na ostatnim etapie przed uruchomieniem programu z dwoma wyzwaniami: budową bazy NIP-ów, która ma pozwolić na weryfikację uprawnień do uczestnictwa w projekcie, oraz kwestią sposobu rozliczenia podatku od darowizny, za jaką należy z formalnego punktu widzenia uznać świadczenie w postaci instalacji terminala i rocznej obsługi płatności. Firma odpowiedzialna za budowę bazy NIP-ów została już wybrana – to spółka Payarto. Natomiast wkrótce fundacja ma wystąpić do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych.