Z dniem wejścia w życie dyrektywy brytyjskie władze podatkowe zaprzestaną przyjmowania płatności kartami kredytowymi
Jak podaje Polish Express, tygodnik dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, 13 stycznia bieżącego roku zmienią się w tym kraju zasady regulowania wpłat z tytułu podatków. Od tego dnia nie będzie już można ich opłacać za pomocą karty kredytowej, co obecnie jest jedną z najpopularniejszych metod regulowania należności z tego tytułu. Nowe zasady dotkną między innymi tzw. samozatrudnionych, wśród których jest szczególnie dużo obywateli Polski.
Zmiana to efekt wejścia w życie dyrektywy PSD II. Jej przepisy uniemożliwiają pobieranie prowizji zwanej surcharge od transakcji kartami przede wszystkim dwóch największych organizacji płatniczych, czyli Mastercarda i Visy. Ważne, że brytyjski ustawodawca zakazał pobierania surcharge także od transakcji kartami innych organizacji takich jak American Express czy przy wykorzystaniu innych metod płatniczych, jak np. Paypal.
Natomiast surcharge to opłata, która z zasady powinna służyć pokryciu kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych. Wiele firm uczyniło sobie z niej jednak dodatkowe źródło przychodów. Brytyjski Guardian podaje, że tylko w 2010 roku konsumenci wydali z tego tytułu 473 mln funtów. Likwidacja surcharge rodzi więc obawy, że przedsiębiorcy zechcą to sobie zrekompensować podwyżkami cen swoich produktów i usług.
Zakaz pobierania surcharge może być jednak problemem dla instytucji państwowych, które chcąc nadal przyjmować płatności kartami, będą musiały wygospodarować dodatkowe środki na pokrycie kosztów obsługi transakcji. Są one wyższe w przypadku kart kredytowych niż debetowych. Stąd zapewne decyzja brytyjskich władz podatkowych o wycofaniu się z przyjmowania wpłat kartami kredytowymi. Podatnicy wciąż będą mogli regulować należności kartami debetowymi.
W Polsce pobieranie prowizji surcharge nie jest formalnie zakazane, a kilka ustaw wskazuje możliwość jej pobierania. Mam na myśli np. Ordynację podatkową, która pozwala np. urzędom gmin przerzucać koszty obsługi transakcji kartowej na podatnika, czy Kodeks wykroczeń, który takie same uprawnienia nadaje policji. Ta wkrótce otrzymać ma terminale POS, w których będzie mogła przyjmować płatności z tytułu mandatów.
Co ciekawe część firm prywatnych również stosuje surcharge. Z prowizją za płatność kartą mogliście się spotkać np. kupując bilet na samolot czy robiąc zakupy w sklepach internetowych. Po implementacji dyrektywy PSD II do polskiego prawa formalnie nie będzie to już możliwe. Ciekawe w jaki sposób firmy podejdą do nowych przepisów i jak konsumenci będą mogli zareagować, gdy surcharge będzie od nich wymagana. Postaram się temat zgłębić i napisać o tym wkrótce nieco więcej.
Natomiast ustawa implementująca PSD II do polskiego prawodawstwa jest na ostatniej prostej przed parlamentem. Ministerstwo Finansów kilka dni temu przedłożyło projekt Radzie Ministrów. Ta powinna zająć się nim jeszcze w styczniu. W sprzyjających okolicznościach ustawa może zostać przyjęta przez Sejm i Senat i podpisana przez prezydenta jeszcze w tym kwartale.