Operator płatności internetowych rozpoczął współpracę z Pocztą Kwiatową
Ciekawe jak tę informację przyjmie Komisja Nadzoru Finansowego. Sofort, dostawca usługi szybkich płatności internetowych w nietolerowanej przez polski nadzór technologii, właśnie podpisał umowę na świadczenie usług dla osób korzystających z oferty Poczty Kwiatowej.
Przeczytaj także: Kontomierz pracuje nad legalizacją screen scrapingu
Przypomnę, że aby dokonać transakcji za pośrednictwem Sofortu należy w trakcie zakupów internetowych wskazać go, jako metodę płatności. Kolejnym krokiem jest wybór własnego banku oraz wpisanie loginu i hasła do konta w szyfrowanym formularzu. Operacja musi następnie zostać zatwierdzona kodem weryfikacyjnym, np. hasłem jednorazowym.
W efekcie przelew jest automatycznie realizowany przez bank klienta. Usługa ułatwia oraz skraca czas wykonywania płatności internetowych, ponieważ nie wymaga żadnej dodatkowej rejestracji.
KNF-owi nie podoba się jednak, że Sofort wymaga od klientów podawania danych logowania do bankowych serwisów transakcyjnych. Uważa, że to niebezpieczne i niezgodne z regulaminami banków. Polski nadzór wielokrotnie wypowiadał się przeciwko tej metodzie płatności i zakazał stosowania podobnych usług kontrolowanym przez siebie bankom.
Przeczytaj także: Plus ułatwia zastrzeganie kart płatniczych
Sofort, jako spółka nieobjęta polskim nadzorem, nie musi się do tych zakazów stosować. Jednak jej przedstawiciele zabiegają o legalizację swojej metody płatności. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza w panującej obecnie atmosferze w środowisku finansowym, popsutej ostatnim cyberatakiem na Plus Bank. Być może na nowe podejście KNF-u do usługi Sofortu przyjdzie czekać kilka lat, kiedy w życie wejdzie dyrektywa PSD II regulująca stosowanie technologii wykorzystywanej przez Sofort.
Przy pomocy usługi Sofort można płacić w wielu sklepach, m.in. w internetowym Deichmannie. Sofort jest też jedynym sposobem zapłaty za wizę do Stanów Zjednoczonych.