Z danych zebranych przez ZBP wynika, że osoby w wieku 18-24 lata chętnie korzystają z nowoczesnych usług bankowych
Związek Banków Polskich na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował najnowszą edycję raportu pt. "Portfel studenta". Znalazło się w nim wiele statystyk obrazujących finansową stronę życia osób mających od 18 do 24 lat. Z danych wynika, że większość Polaków w tym wieku jest już ubankowiona i chętnie korzysta z nowoczesnych usług finansowych, takich jak aplikacje mobilne czy bankowość internetowa. Ale po kolei.
Przeczytajcie także: BZ WBK już nie będzie strzygł owieczek
Okazuje się, że rachunek bankowy w tej grupie wiekowej posiada 58 proc. osób. Większość z nich, bo 62 proc., nie płaci za jego użytkowanie, a aż 93 proc. jednocześnie posiada i korzysta z karty debetowej. Niewiele mniej, bo 89 proc., rachunkiem zarządza za pośrednictwem bankowości internetowej a już 59 proc. – bankowości mobilnej.
"Portfel studenta" wskazuje ponadto, że 51 proc. respondentów w wieku 18-24 lat dokonuje zakupów przy pomocy smartfona lub tabletu. To najwyższy wynik spośród wszystkich grup wiekowych analizowanych w badaniu przedstawionym w raporcie przez ZBP. Do płacenia za zakupy internetowe młodzi Polacy wykorzystują przede wszystkim przelew typu pay by link – robi tak 44 proc. z nich, oraz przelew tradycyjny – 43 proc. Co ciekawe wysoko w tym zestawieniu są karty bankowe – 31 proc.
Przeczytajcie także: Alior też oferuje konto z kafelków
Szybko rośnie średnie zadłużenie młodych osób. W 2017 roku to już ponad 11,5 tys. zł, podczas gdy jeszcze w 2007 roku było to 3,3 tys. zł. Wśród wydatków studenckich najważniejszą pozycję zajmują czesne oraz opłata za wynajmowany pokój lub mieszkanie. Na kolejnych pozycjach znajdują się wydatki na jedzenie i używki oraz wypady "na miasto". ZBP podaje, że 41 proc. polskich studentów mieszka z rodzicami i generalnie żyje skromnie – wydaje ok. 372 euro miesięcznie. Dla porównania student ze Szwecji ma do dyspozycji ponad 1,3 tys. euro miesięcznie.