Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
NBP: bank centralny nie sprzeciwia się rozwojowi technologii blockchain, mówi "nie" bitcoinowi

Jest odpowiedź Narodowego Banku Polskiego na list posłanki Mirosławy Nykiel, która skrytykowała wspólne oświadczenie banku centralnego i KNF w sprawie kryptowalut

W połowie lipca wiceprzewodnicząca sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, posłanka Mirosława Nykiel w liście do prezesa Narodowego Banku Polskiego skrytykowała wspólne oświadczenie banku centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kryptowalut. Zarzuciła obu instytucjom, że wyolbrzymiają zagrożenia związane z bitcoinem i podejmują działania niezgodne z rządowym programem rozwoju innowacyjnych rozwiązań opartych na technologii blockchain.

Tezy zawarte w liście posłanki Nykiel szczegółowo opisałem w tym tekście. Redakcja Cashless otrzymała właśnie pismo, w którym przedstawiciel NBP ustosunkowuje się do zarzutów stawianych przez wiceprzewodniczącą sejmowej komisji i odpowiada na jej pytania.

Przeczytajcie także: Prezes NBP chyba woli gotówkę

To dosyć obszerny, sześciostronicowy dokument, zawierający odwołania do konstytucji, ustaw i innych przepisów. Nie będę Was zanudzał szczegółowymi cytatami. Natomiast z odpowiedzi podpisanej przez Roberta Jagiełło, dyrektora gabinetu prezesa NBP wynika, że zarówno NBP jak i KNF od pewnego czasu monitorują i analizują waluty wirtualne.

– Widząc stopniowy rozwój "walut" wirtualnych, wynikający m.in. z postępującego wzrostu ich ceny, a równocześnie dostrzegając potencjalne zagrożenia dla użytkowników tych "walut", Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego uznały za zasadne wyrażenie wspólnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie – czytam w liście. Jagiełło podkreśla, że podstawowym celem komunikatu było ostrzeżenie potencjalnych użytkowników wirtualnych walut przed ryzykiem związanym z ich kupowaniem, posiadaniem i sprzedawaniem.

Przeczytajcie także: KDPW daje szansę blockchainowi

– Skala wszystkich znanych z mediów strat Polaków na rynku kryptowalut to dotąd kilka milionów złotych – 1000 razy mniej niż w przypadku SKOK-ów, przed którymi NBP i KNF nie ostrzegają – pisała Nykiel. NBP przyznaje, że nie uważa, by każda forma inwestowania w waluty wirtualne miała charakter piramidy finansowej i że tego rodzaju oszustwa stanowią znikomą część rynku kryptowalut, ale do kwestii ostrzegania przed SKOK-ami bezpośrednio się nie ustosunkowuje.

Bank centralny zaznacza także, że nie jest przeciwny rozwojowi technologii takich jak blockchain, ale bez wykorzystania w nich walut wirtualnych. W kwestiach możliwości objęcia depozytów kryptowalutowych gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ustawą o usługach płatniczych, NBP odpowiada, że nie ma takich planów i zasłania się brakiem inicjatywy ustawodawczej.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies