Oferta bezpłatnych lub prawie darmowych kont osobistych kierowana będzie przede wszystkim do osób nieubankowionych
Nowe prawo, o którym mowa, to nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Implementuje ona do polskich przepisów unijną dyrektywę PAD traktującą o dostępie do podstawowego rachunku płatniczego oraz usuwa niezgodności z rozporządzeniem MIF Reg. To z kolei ustanawia zasady pobierania opłat na rynku kart bankowych.
Przeczytajcie także: Bezpłatne bankomaty dla wszystkich?
Jak pewnie wiecie z poprzednich materiałów na ten temat publikowanych na Cashless, rachunek podstawowy ma być oferowany za darmo, podobnie jak wydawana do niego karta debetowa. W ramach usługi bezpłatne będą także wpłaty i wypłaty w sieci oddziałów i bankomatów własnych banku a także pięć wypłat miesięcznie z bankomatów obcych. Bezpłatne będą również przelewy w liczbie pięciu miesięcznie. Za transakcje ponadlimitowe bank będzie mógł pobierać prowizje.
Nowa ustawa wprowadza ponadto zasady działania niezależnych porównywarek rachunków, których rejestr prowadzony będzie przez KNF. Urząd ten, zgodnie z ustawą, będzie musiał też pogodzić się ze zmniejszeniem wpływów z tytułu nadzoru nad krajowymi instytucjami płatniczymi. Dotąd wnosiły one opłatę zależną od obrotów. Wedle nowych przepisów opłata będzie naliczana od funduszy własnych firm i wynosić będzie 1 proc. Szacuje się, że koszty KIP-ów z tego tytułu zostaną obniżone kilkukrotnie.
Przeczytajcie także: Już aktywujecie Profil Zaufany przez bank
Specjaliści podkreślają, że w przegłosowanej ustawie znajduje się kilka niedoróbek. O jednej z nich pisałem wczoraj. Chodzi o to, że w przepisie stanowiącym o bezpłatnych wypłatach z bankomatów zabrakło doprecyzowania, że darmowe mają być wyłącznie transakcje realizowane za pośrednictwem rachunku podstawowego. W obecnej postaci przepis sugeruje, że bezpłatne mają pozostać wypłaty z bankomatów oferowanych w ramach wszystkich rachunków sprzedawanych przez bank. Prawnicy mieli nadzieję, że zostanie to poprawione w trakcie drugiego czytania, ale tak się nie stało. Jest jeszcze szansa, że dojdzie do tego w Senacie.