Kelner będzie obsługiwał klientów, korzystając z jednego urządzenia, na którym wystawi paragon i przyjmie płatność
Sieć restauracji Sphinx wprowadza w swoich lokalach wirtualne kasy fiskalne zainstalowane na terminalach płatniczych. Jest to efekt współpracy z firmą Xpay – dostawcą kasy fiskalnej w postaci oprogramowania o nazwie Xkasa. Kasy instalowane są na terminalach płatniczych Ingenico, dostarczanych przez Planet Pay.
O samej Xkasie w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać już rok temu, gdy rozwiązanie otrzymało homologację GUM-u. Dzięki zainstalowaniu go na terminalu płatniczym kelnerowi wystarczy tylko jedno urządzenie do przyjęcia płatności i fiskalizacji transakcji, co może zrobić nawet przy stoliku klienta. Za zamówienie można zapłacić zarówno kartą, Blikiem, jak i gotówką. Paragon może zaś zostać wydrukowany na drukarce terminala płatniczego lub dostarczony w postaci elektronicznej (np. poprzez wyświetlenie kodu QR na wyświetlaczu terminala). Jak podkreślają twórcy rozwiązania, korzystanie z niego skraca czas obsługi konsumenta, a do tego pozwala uniknąć pomyłek – nie trzeba odrębnie wystawiać paragonu, a następnie wpisywać kwoty transakcji na terminalu.
– Aplikacja Xkasa umożliwia obniżenie naszych kosztów inwestycyjnych i utrzymaniowych w porównaniu do kosztów stosowanych do tej pory sprzętowych urządzeń fiskalnych. Ponadto widzimy możliwość ułatwienia korzystania z e-paragonów przez klientów naszych restauracji, co wpisuje się w ogólny trend cyfryzacji procesów obsługi klienta – komentuje wdrożenie Grzegorz Dziekan, dyrektor Działu IT w Sfinks Polska.
Tego typu rozwiązanie zostało wdrożone w pierwszych lokalach Sphinx, których działa już kilkadziesiąt w Polsce. Jak zaznaczają przedstawiciele Xpay, Sphinx jest pierwszą dużą siecią restauracji, która zdecydowała się na korzystanie z kasy w postaci oprogramowania. – Wdrożenie z siecią Spinx potwierdza korzyści płynące z korzystania kas software’owych oraz łatwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami. Oczekujemy, że to oraz kolejne wdrożenia rynkowe zostaną dostrzeżone przez Ministerstwo Finansów, co doprowadzi do objęcia możliwością korzystania z kas software’owych kolejnych grup podatników, z korzyścią dla wszystkich uczestników rynku – zaznacza Krzysztof Jagielski, prezes zarządu Xpay.
Lista podmiotów uprawnionych do ewidencjonowania przychodów za pomocą kas w postaci oprogramowania jest ograniczona. Znaleźć na niej można przedsiębiorstwa działające w szeroko rozumianej branży HoReCa, firmy zajmujące się przewozem osób, składy opałowe, ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich.