Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
UOKiK bada zasady funkcjonowania rynku bankomatów w Polsce

Postępowanie wyjaśniające, które wszczęto po ubiegłorocznej, głośnej akcji protestacyjnej Euronetu, obejmuje zasady funkcjonowania całego rynku bankomatowego i płatniczego

Z informacji przekazanych serwisowi cashless.pl przez biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że postępowanie wyjaśniające, wszczęte w czerwcu ubiegłego roku po głośnej akcji protestacyjnej Euronetu, wciąż trwa. Ciekawe jednak, że nie obejmuje ono jedynie działalności operatora największej sieci bankomatów w Polsce, ale jego zakres jest o wiele szerszy.

– Postępowanie ma na celu wstępne ustalenie, czy mogło dojść do naruszeń w związku z działalnością organizacji płatniczych lub banków w zakresie ustalania wysokości, rozliczania lub pobierania opłat przy transakcjach z wykorzystaniem bankomatów. W postępowaniu badamy funkcjonowanie rynku bankomatowego i rynku płatniczego – czytam w odpowiedzi nadesłanej do redakcji cashless.pl przez biuro prasowe UOKiK-u.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na kwietniowy Cashless Breakfast

Przypomnę, że w czerwcu ubiegłego roku Euronet przeprowadził jednodniową akcję protestacyjną, w trakcie której użytkownicy kart nie mogli wypłacić jednorazowo więcej niż 200 zł. Jeśli chcieli to zrobić, musieli przeprowadzić kilka transakcji, co mogło wiązać się z dodatkowymi kosztami. Na spółkę spadła fala krytyki i ostatecznie całą akcją zainteresował się urząd antymonopolowy.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że decyzja Euronetu o przeprowadzeniu akcji miała swoje przyczyny w zasadach, na jakich operatorzy bankomatów w Polsce są wynagradzani za swoje usługi. Wysokość prowizji ustalają organizacje płatnicze. Obowiązujące teraz w Polsce stawki funkcjonują od kilkunastu lat w praktycznie niezmienionej wysokości. Nie uwzględniają więc ani inflacji ani wzrostu innych kosztów, takich jak wynagrodzenia pracowników, czynsze za wynajem powierzchni, serwis urządzeń, itd.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadził nową kartę za 250 zł

Większość operatorów bankomatów, a więc nie tylko Euronet, od lat walczy o urealnienie stawek. A jeśli nie – o możliwość stosowania dodatkowej opłaty od transakcji, czyli tzw. surcharge. Co ciekawe Narodowy Bank Polski, będący pod kierownictwem obecnego prezesa wielkim zwolennikiem obecności gotówki w obrocie gospodarczym, przygotował strategię, w której wskazano, że surcharge jest jednym z możliwych rozwiązań bolączek rynku bankomatowego w Polsce. Po czym opowiedział się przeciwko wprowadzeniu tej opłaty w naszym kraju.

Wydaje się więc, że trwające obecnie w UOKiK-u postępowanie wyjaśniające może być szansą na uczciwe przedstawienie sytuacji operatorów bankomatów w naszym kraju i wskazanie rekomendacji, które tę sytuację mogłyby poprawić. Na razie nie wiadomo jednak, jak długo jeszcze może potrwać. Biuro prasowe UOKiK-u nie wskazało przewidywanego terminu zakończenia postępowania.

Natomiast jeśli już jesteśmy przy Euronecie, to przypomnę, że toczyło się w jego sprawie jeszcze jedno postępowanie urzędu antymonopolowego, a dotyczące stosowanego przez spółkę interfejsu na bankomatach. W niektórych sytuacjach wymuszał on na klientach chcących wypłacić gotówkę także sprawdzenie salda rachunku, co jest opcją dodatkowo płatną. Euronet po interwencji UOKiK-u zmienił interfejs, o czym więcej możecie przeczytać w tekście Euronet przestraszył się UOKiK-u i zmienił interfejs na bankomatach.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies