Chodzi o londyński oddział firmy Birdie Yas Insurance Limited
Na prowadzoną przez KNF listę ostrzeżeń publicznych trafiły trzy kolejne spółki. Wśród nich znalazła się firma Birdie Yas Insurance Limited (oddział w Londynie) – z uwagi na podejrzenie, iż działa ona niezgodnie z prawem, wykonując czynności ubezpieczeniowe bez odpowiedniego zezwolenia. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało już przez KNF skierowane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie.
Birdie Yas Insurance to spółka zarejestrowana w leżącym na Karaibach Saint Kitts i Nevis, mająca jednak swój oddział także w Wielkiej Brytanii. Oddział ten można zresztą wyszukać w rejestrze firm świadczących usługi finansowe, prowadzonym przez Financial Conduct Authority (brytyjski odpowiednik KNF-u). Wygląda jednak na to, że podmiot nie zgłosił w KNF woli prowadzenia działalności w Polsce – nie ma go bowiem na liście zagranicznych firm ubezpieczeniowych posiadających oddziały w Polsce. Nie pojawił się także w rejestrze notyfikowanych u nas zakładów ubezpieczeń państw członkowskich UE i EFTA. Oznacza to, że jeszcze nawet przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej podmiot ten nie miał prawa prowadzić działalności ubezpieczeniowej na terytorium Polski.
A tymczasem działalność taką prowadził. Świadczy o tym nie tylko zawiadomienie złożone przez KNF, ale też akta spraw rozpatrywanych przez Krajową Izbę Odwoławczą, w związku z przetargami, w które zaangażowane były firmy legitymujące się gwarancjami wadialnymi wystawionymi przez Birdie Yas Insurance. Co ciekawe, w jednym z wyroków (z grudnia 2023 r.) przytoczone zostało nawet stanowisko KNF, w którym nadzór podkreśla, że podmiot ten nigdy nie był uprawniony do wykonywania działalności ubezpieczeniowej nad Wisłą.
Oprócz Birdie Yas Insurance do listy dopisano także Baltic Bridge Investment ze Szwajcarii, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia, oraz Tamgacom LCC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – w tym przypadku chodzi o prowadzenie działalności o charakterze instytucji pożyczkowej lub w charakterze pośrednika kredytowego bez wymaganego wpisu do rejestru. Również w tym sprawach KNF skierował zawiadomienia do prokuratury.
Listę ostrzeżeń publicznych można znaleźć na stronie KNF. Trafiają na nią podmioty świadczące nielegalnie, zdaniem polskiego nadzoru, usługi finansowe. W przeszłości trafiły na listę np. Amber Gold czy Finroyal na długo przed wybuchem afer związanych z ich działalnością.