Najwięcej od inwestorów zebrał w minionym roku francuski insurtech Alan – 173 mln euro
Europejskie startupy ubezpieczeniowe w 2024 r. zebrały od inwestorów 822 mln euro – wynika z danych zgromadzonych przez fundusz astorya.vc. Na kwotę tę złożyło się 61 rund inwestycyjnych ujawnionych w ciągu minionego roku. Względem 2023 r. oznacza to wzrost, jeśli chodzi o wartość pozyskanych środków, ale spadek liczby transakcji. Rok wcześniej astorya.vc wyśledziła bowiem 69 inwestycji na łącznie 700 mln euro.
Największą rundę finansowania odnotował Alan. Francuski insurtech oferujący ubezpieczenia zdrowotne pozyskał od inwestorów 173 mln euro. Drugi w kolejności był również francuski Akur8 – firma oferująca ubezpieczycielom wsparcie w ustalaniu cen polis – ze 108 mln euro. Obie te inwestycje odnotowano w III kwartale, co sprawiło, że to właśnie ten okres wyróżnił się pod względem wartości finasowania – i to nie tylko na tle pozostałych kwartałów tego roku, ale też 2023 r. Co ciekawe, jednocześnie był to kwartał o najmniejszej liczbie rund w statystykach z kilku ostatnich lat.
Trzecią pod względem wielkości była runda, w której środki zebrał Hyperexponential (67 mln euro). Mogliście o tym przeczytać w podsumowaniu I półrocza 2024 r.
Warto wspomnieć, że rolę startupu zgarniającego największą pulę Alan przejął od wefoxa, który szczycił się tym osiągnięciem przez trzy ostatnie lata. Fortuna przestała się jednak uśmiechać do wefoxa w minionym roku. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać m.in. o tym, że insurtech borykał się z zagrożeniem niewypłacalnością, a także, że zdecydowano o jego reorganizacji mającej na celu skupienie na działalności dystrybucyjnej, a nie ubezpieczeniowej. W rezultacie postanowiono, że podmiot opuści niektóre rynki w tym Polskę, gdzie swój portfel przekaże czeskiemu ubezpieczycielowi Direct. Pod koniec roku poinformowano zaś o sprzedaży spółki ubezpieczeniowej wefoxa.
W statystykach przedstawianych przez astorya.vc pod względem aktywności tradycyjnie przeważały trzy europejskie rynki: Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W tym roku najwięcej środków pozyskały startupy z Francji (łącznie 442 mln euro), za to najwięcej rund odbyło się w Wielkiej Brytanii (22). Poza tymi trzema najbardziej aktywnymi rynkami odnotowano zaledwie 15 spośród wszystkich 61 rund, w których inwestorzy przekazali łącznie 140 mln euro (a więc 17 proc. zainwestowanego w minionym roku kapitału). Warto jednak odnotować, że w tym gronie znalazło się polskie Trasti.