Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
822 mln euro inwestycji w europejskie insurtechy. Zaledwie 17 proc. z tego trafiło do firm spoza trzech największych rynków

Najwięcej od inwestorów zebrał w minionym roku francuski insurtech Alan – 173 mln euro

Europejskie startupy ubezpieczeniowe w 2024 r. zebrały od inwestorów 822 mln euro – wynika z danych zgromadzonych przez fundusz astorya.vc. Na kwotę tę złożyło się 61 rund inwestycyjnych ujawnionych w ciągu minionego roku. Względem 2023 r. oznacza to wzrost, jeśli chodzi o wartość pozyskanych środków, ale spadek liczby transakcji. Rok wcześniej astorya.vc wyśledziła bowiem 69 inwestycji na łącznie 700 mln euro.

Przeczytajcie także: Polski insurtech Minte.ai pozyskał finansowanie

Największą rundę finansowania odnotował Alan. Francuski insurtech oferujący ubezpieczenia zdrowotne pozyskał od inwestorów 173 mln euro. Drugi w kolejności był również francuski Akur8 – firma oferująca ubezpieczycielom wsparcie w ustalaniu cen polis – ze 108 mln euro. Obie te inwestycje odnotowano w III kwartale, co sprawiło, że to właśnie ten okres wyróżnił się pod względem wartości finasowania – i to nie tylko na tle pozostałych kwartałów tego roku, ale też 2023 r. Co ciekawe, jednocześnie był to kwartał o najmniejszej liczbie rund w statystykach z kilku ostatnich lat.

Trzecią pod względem wielkości była runda, w której środki zebrał Hyperexponential (67 mln euro). Mogliście o tym przeczytać w podsumowaniu I półrocza 2024 r.

Przeczytajcie także: CUK Ubezpieczenia inwestuje w spółki z grupy Punkta

Warto wspomnieć, że rolę startupu zgarniającego największą pulę Alan przejął od wefoxa, który szczycił się tym osiągnięciem przez trzy ostatnie lata. Fortuna przestała się jednak uśmiechać do wefoxa w minionym roku. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać m.in. o tym, że insurtech borykał się z zagrożeniem niewypłacalnością, a także, że zdecydowano o jego reorganizacji mającej na celu skupienie na działalności dystrybucyjnej, a nie ubezpieczeniowej. W rezultacie postanowiono, że podmiot opuści niektóre rynki w tym Polskę, gdzie swój portfel przekaże czeskiemu ubezpieczycielowi Direct. Pod koniec roku poinformowano zaś o sprzedaży spółki ubezpieczeniowej wefoxa.

W statystykach przedstawianych przez astorya.vc pod względem aktywności tradycyjnie przeważały trzy europejskie rynki: Wielka Brytania, Francja i Niemcy. W tym roku najwięcej środków pozyskały startupy z Francji (łącznie 442 mln euro), za to najwięcej rund odbyło się w Wielkiej Brytanii (22). Poza tymi trzema najbardziej aktywnymi rynkami odnotowano zaledwie 15 spośród wszystkich 61 rund, w których inwestorzy przekazali łącznie 140 mln euro (a więc 17 proc. zainwestowanego w minionym roku kapitału). Warto jednak odnotować, że w tym gronie znalazło się polskie Trasti.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies