Zdaniem banku centralnego tego rodzaju instrumenty nie spełniają kryteriów stawianych aktywom rezerwowym
Narodowy Bank Polski dotąd nie kupował i w dającej się przewidzieć przyszłości nie planuje kupować kryptowalut w celu przechowywania w nich rezerw walutowych. Tak wynika z cytowanej przez dzisiejszy Dziennik Gazetę Prawną wypowiedzi biura prasowego banku centralnego.
– Zakres stosowanych instrumentów musi być określony zgodnie z podstawową zasadą zarządzania rezerwami, jaką jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa inwestowanych środków oraz ich niezbędnej płynności. Dopiero po spełnieniu tych dwóch przesłanek podejmowane są działania zmierzające do maksymalizacji stopy zwrotu w długim okresie. Z uwagi na powyższe NBP nie inwestował i nie rozważa inwestycji w kryptowaluty, które stanowią klasę aktywów o bardzo wysokim ryzyku – poinformowało biuro prasowe NBP.
Możliwość przechowywania części rezerw walutowych w kryptowalutach takich jak np. bitcoin rozważają inne kraje, w tym, jak podaje DGP, Stany Zjednoczone. Natomiast NBP pozostaje sceptyczny nie tylko w zakresie tego rodzaju działań, ale także w zakresie emisji pieniądza cyfrowego banku centralnego (tzw. CBDC). Kilkadziesiąt krajów na świecie rozważa lub nawet już wprowadziło cyfrowy odpowiednik tradycyjnej waluty, jednak NBP nie zamierza tego robić.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna