Na koniec ubiegłego roku dziesięć największych firm pożyczkowych na polskim rynku miało portfel kredytowy o wartości prawie 5 mld zł
Wartość portfela pożyczkowego to jeden ze wskaźników, z których składa się raport cashless.pl z Rankingiem największych firm pożyczkowych i operatorów płatności odroczonych w Polsce. Pierwsza edycja naszego projektu miała premierę w ubiegłym tygodniu. Raport zawierający ranking możecie pobrać tutaj.
Jeśli porównamy wielkości portfela pożyczkowego największych podmiotów w branży, numerem jeden jest oczywiście Provident. Mniej oczywiste zapewne jest to, że różnica między nim a drugim w zestawieniu Smartneyem wynosiła na koniec ubiegłego roku niewiele ponad 1 proc. Wysoka pozycja tego drugiego wynika między innymi z faktu, że o ile w strukturze portfela Providenta dominują pożyczki krótkoterminowe, to Smartney ma w bilansie przewagę należności długoterminowych.
Zaskakujące może być też to, że na trzeciej pozycji znalazł się młody operator płatności odroczonych, czyli PayPo. Rosnąca popularność tego rodzaju płatności powoduje, że w czołowej piątce firm z największym portfelem pożyczkowym jest jeszcze jeden podmiot tego rodzaju – Allegro Pay. Na czwartej pozycji uplasował się zaś Profi Credit Polska.
Portfel pożyczkowy pierwszej dziesiątki branży pożyczkowej wynosił na koniec 2023 r. 4968 mln zł. Był o 9 proc. wyższy niż rok wcześniej. Warto przy tym zaznaczyć, że w naszych wyliczeniach opieraliśmy się na wartościach bilansowych, które są podawane w formule netto, czyli po pomniejszeniu o zawiązane rezerwy. W działającej przy stosunkowo wysokim poziomie ryzyka branży pożyczkowej ma to dość duże znaczenie.
Jak wspomniałem, tegoroczny Ranking największych firm pożyczkowych oraz operatorów płatności odroczonych w Polsce był pierwszą edycją projektu, który mamy zamiar kontynuować w kolejnych latach. Partnerami publikacji są firmy Smartney i Soonly.