Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Prawie 58 proc. transakcji płatniczych wykonujecie kartami. Wyniki najnowszego badania NBP

Z raportu na temat zwyczajów płatniczych Polaków w 2023 r. wynika jednak, że prawie 97 proc. ankietowanych wciąż korzysta z gotówki

Narodowy Bank Polski opublikował raport z badania pt. Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2023 r. Wynika z niego, że w ciągu 12 ostatnich miesięcy aż 96,9 proc. naszych rodaków przynajmniej raz zapłaciło gotówką. Udział wskazań dla karty bankowej był nieco niższy i wyniósł 86,5 proc. Od poprzedniego badania, przeprowadzonego w 2020 r., udział gotówki zmalał o niecały 1 pkt. proc. W tym czasie udział kart urósł o niecałe 5 pkt. proc. Najszybciej, spośród wszystkich badanych instrumentów płatniczych rośnie popularność Blika. O ile w badaniu za 2020 r. na jego użycie przynajmniej raz w ciągu minionych 12 miesięcy wskazało 23,9 proc. respondentów, o tyle w 2023 r. już 49,5 proc.

Zadziwiający jest natomiast spadek popularności portfeli cyfrowych typu Apple Pay czy Google Pay – z 17,6 proc. w 2020 r. do 12,5 proc. w badaniu za rok ubiegły. Zadziwiający dlatego, że udział zbliżeniowych płatności mobilnych we wszystkich płatnościach kartami w Polsce rośnie bardzo szybko. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Płatności mobilne gonią karty. Już niemal co piąta transakcja zbliżeniowa w terminalu realizowana jest smartfonem lub zegarkiem.

Przeczytajcie także: Zupełnie nowa oferta fintechu ZEN

Z raportu NBP można też dowiedzieć się, że 12,7 proc. respondentów korzystało wyłącznie z gotówki. Bank centralny charakteryzuje tę grupę jako głównie osoby nieubankowione, w wieku do 24 lat i po ukończeniu 55 lat, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub bez wykształcenia, mieszkające na wsi lub w małym mieście. Ogólnie jednak większość transakcji płatniczych w trakcie badania przeprowadzono kartami (57,8 proc. liczby oraz 71,1 proc. wartości). Gotówka zajęła drugie miejsce z udziałem 40,2 proc. w liczbie oraz 28,1 proc. w wartości wszystkich transakcji.

Co ciekawe 47,8 proc. transakcji gotówkowych posiadacze kart zrealizowali w miejscach, w których można było nimi zapłacić. Natomiast 23,5 proc. takich transakcji wykonano w miejscach, w których terminala nie było. Wreszcie 14 proc. przeprowadzili konsumenci bez karty w placówkach wyposażonych w POS.

Przeczytajcie także: Revolut udostępnił płatoności mobilne Blik

W handlu internetowym instrumenty bezgotówkowe dominowały jeszcze bardziej, bo stanowiły 99 proc. liczby i wartości wszystkich transakcji. Najpopularniejszą metodą płatniczą był Blik, który odpowiadał za 49,7 proc. liczby oraz 44,9 proc. wartości transakcji. Na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się karty oraz przelewy typu pay by link, z podobnym udziałem liczby i wartości płatności na poziomie ok. 25 proc.

W opublikowanym niedawno raporcie NBP można też przeczytać o preferencjach płatniczych. 52 proc. respondentów wskazało, że woli płacić bezgotówkowo a 27 proc. – gotówkowo. Z dokumentu banku centralnego dowiadujemy się także, że konto w banku ma już 91,7 proc. dorosłych obywateli Polski a kartę – 86,7 proc. Natomiast z oddziału bankowego często korzysta tylko 9 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie NBP w dniach 16 września – 16 października 2023 r. Składało się z ankiety oraz trzydniowego dzienniczka płatności. Zostało wykonane przez pracownię PBS na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 15 lat.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies