Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Integracja kas z terminalami raczej nie zostanie zniesiona do stycznia. Co to oznacza dla firm akceptujących karty?

Projekt ustawy, która ma znieść obowiązek wchodzący w życie 1 stycznia 2025 r., nie został jeszcze nawet przyjęty przez rząd

Do końca roku planowane są jeszcze trzy posiedzenia sejmu. Zakładając, że dotrzymana zostanie zasada, iż posłowie nie mogą przyjąć nowelizacji ustawy na jednym posiedzeniu, projekt ustawy, o której mowa, może zostać przyjęty najwcześniej w grudniu. Jak pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, pozostanie więc już niewiele czasu na poprawki senatu i podpis prezydenta. Oznacza to, że obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie zniesiony w tym roku. A wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. Co w tej sytuacji powinni więc zrobić przedsiębiorcy przyjmujący płatności kartami?

Przeczytajcie także: Cinkciarz nie wystąpił o licencję bankową

Przypomnę, że obowiązek integracji kas i POS-ów był forsowany przez byłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i został przyjęty w przepisach o niesławnym "polskim ładzie". Miał wejść w życie już w połowie 2022 r., ale pojawiły się problemy z niektórymi urządzeniami, niemożliwymi do zintegrowania. Resort finansów zaczął się z niego więc rakiem wycofywać. Najpierw odroczono wejście w życie tego obowiązku do 1 stycznia 2025 r. Później zapowiedziano całkowitą rezygnację z tego pomysłu. W zamian wprowadzono odpowiednie raportowanie danych przekazywanych przez operatorów terminali do Krajowej Administracji Skarbowej.

Jednak przepisów, które obowiązek miały znieść, do tej pory nie uchwalono. Najpierw miały się one znaleźć w projekcie nowelizującym ustawę o krajowym systemie e-faktur. Później postanowiono wprowadzić je do projektu nowelizacji ustawy o VAT, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. A projekt ten, jak zauważył Dziennik Gazeta Prawna, wciąż jest na etapie prac rządowych i do sejmu nawet nie trafił.

Przeczytajcie także: Integracji ma nie być, ale ustawy też na razie nie ma

Co w tej sytuacji mają zrobić firmy, które korzystają z terminali? Przypomnę, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami to właśnie przedsiębiorcy akceptujący karty ponosić będą od 1 stycznia konsekwencje braku integracji POS-ów z terminalami, mimo że to ich operatorzy tę integrację powinni przeprowadzić. Grzywna za brak integracji to 5 tys. zł i może ona być nakładana wielokrotnie. Co ciekawe, niektórzy operatorzy, którzy w zamian za brak obowiązku integracji przekazywali do KAS raporty o transakcjach, zaczęli pobierać od przedsiębiorców opłaty z tego tytułu. Teraz może się okazać, że firmy nie dość, że płacą za raporty, to jeszcze mogą zostać obciążone grzywnami.

Z moich nieoficjalnych informacji pochodzących z Ministerstwa Finansów wynika, że akceptanci kart mogą spać spokojnie, bo nawet jeśli obowiązek integracji nie zostanie zniesiony do 1 stycznia 2025 r., kary za jej brak nie będą nakładane. Poprosiłem jednak o oficjalną informację w tej sprawie. Jeśli ją otrzymam, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

AKTUALIZACJA

Jak doniósł jeden z czytelnków cashless.pl kilka dni temu sejm przegłosował poprawkę do projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównwawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Poprawka zakłada przedłużenie obowiązującego obecnie odroczenia integracji kas z terminalami do końca marca przyszłego roku. Projekt został przyjęty wraz z poprawką przez senat i obecnie czeka na podpis prezydenta. To oznacza, że resort finansów dał sobie dodatkowe trzy miesiące na przygotowanie ustawy ostatecznie znoszącej obowiązek integracji terminali i kas.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies