Maszyny będą wykorzystywane do przyjmowania butelek i puszek w ramach systemu kaucyjnego
W biuletynie Urzędu Patentowego pojawił się logotyp Zwrotomatu. Zgłoszenia dokonał InPost. A logo, które chce zastrzec, wygląda tak:
Jak wynika z opisu towarzyszącemu zgłoszeniu w biuletynie, pod nazwą zwrotomat kryć mają się urządzania do odbioru odpadów nadających się do recyklingu. Nie jest zresztą tajemnicą, że InPost zamierza się zaangażować w obsługę systemu kaucyjnego. W sierpniu informowano o starcie pilotażu programu zwrotów zużytych opakowań ze szkła, plastiku i aluminium, uruchomionego w wyniku współpracy z Carrefour Polska, PolKa (Polska Kaucja – operator systemu kaucyjnego), Muszynianki i właśnie InPostu jako operatora logistycznego. Jako cel pilotażu wskazywano m.in. przetestowanie gotowości partnerów do startu systemu kaucyjnego.
Zgodnie z założeniami system kaucyjny miał zacząć obowiązywać w Polsce już od 1 stycznia 2025 r. Resort klimatu nie wyklucza jednak przesunięcia terminu jego wprowadzenia o pół roku. W ramach nowego prawa przy zakupie napoju w plastikowej lub szklanej butelce albo metalowej puszcze pobierana ma być kaucja, która zostanie kupującemu zwrócona po oddaniu opakowania. Można się spodziewać, że wielu sprzedawców zobowiązanych do przyjmowania butelek i puszek będzie chciało to zadanie zautomatyzować, stawiając odpowiednie maszyny.
Zapytałam InPost o plany związane z uczestnictwem w systemie kaucyjnym, a także o specyfikę ich maszyn i partnerów handlowych. Jeśli otrzymam odpowiedzi, przygotuję na ten temat kolejny tekst.
Fot. Carrefour (na zdjęciu maszyny, jakie stanęły w sklepach tej sieci)