Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Provident dostał licencję krajowej instytucji płatniczej

Spółka, która od niedawna wydaje karty kredytowe, działała dotąd na podstawie wpisu do rejestru małych instytucji płatniczych

W opublikowanym właśnie komunikacie po posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego znalazła się informacja o przyznaniu licencji krajowej instytucji płatniczej spółce Provident Polska. Zgodnie z komunikatem KNF zezwolenie obejmuje m.in. wpłaty i wypłaty gotówki, obsługę transakcji płatniczych oraz wydawanie instrumentów płatniczych takich jak karty.

Przeczytajcie także: Provident ogranicza sprzedaż kart kredytowych

Przypomnę, że Provident wprowadził do oferty karty kredytowe w połowie 2022 r. Do tej pory działał jako mała instytucja płatnicza. Wpis do rejestru MIP-ów ma jednak swoje ograniczenia. Wiąże się z nim np. miesięczny limit obrotów na poziomie 1,5 mln euro. Provident złożył więc wniosek o licencję tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Uzyskanie takiej licencji często trwa długo, ale pozwala na działanie bez takich ograniczeń, jakie mają MIP-y. O tym, że Provident ubiega się o licencję KIP, mogliście przeczytać jako pierwsi w serwisie cashless.pl w tekście Provident jeszcze mocniej wejdzie w płatności. Spółka złożyła wniosek o licencję krajowej instytucji płatniczej.

Z ostatnio publikowanych informacji wynika, że w połowie bieżącego roku Provident miał wydanych 180 tys. kart kredytowych. Dalszą sprzedaż musiał jednak ograniczać właśnie ze względu na brak licencji krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: Los Inteligo nie jest jeszcze przesądzony

Natomiast w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu KNF znalazło się jeszcze kilka innych interesujących informacji. Mam na myśli np. zgodę na objęcie przez Cezarego Stypułkowskiego funkcji prezesa banku Pekao, a przez Bartosza Okrasę funkcji członka zarządu odpowiadającego za ryzyko w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych TUW. Ponadto dwóm spółkom, a więc Luidore z siedzibą w Krakowie oraz WB Transfers z siedzibą w Warszawie, zakazano działalności w charakterze małej instytucji płatniczej. W obu przypadkach przyczyną było nieprzekazanie do KNF informacji wymaganych prawem. Komisja odmówiła też zgody na prowadzenie działalności polegającej na udzielaniu informacji o rachunkach osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Karol Wilczyński.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies