Połączone firmy mają obsługiwać ok. 3 mln klientów z Wielkiej Brytanii i kontynentalnej Europy
Znane również w Polsce brytyjskie Monese zostanie przejęte przez fintech Pockit – donoszą zagraniczne media. Transakcja uzależniona jest od uzyskania zgody brytyjskiego nadzorcy – Financial Conduct Authority. Pockit i jego udziałowcy, na czele z Puma Growth Partners, mają dokonać znacznego zwiększenia kapitału własnego – o 15 mln funtów, aby sfinansować integrację i przyszły rozwój firmy. Nie ujawniono natomiast innych informacji na temat warunków transakcji.
Na skutek tej akwizycji powstać ma fintech kierujący swoje usługi szczególnie do osób o niskich i średnich przychodach. Połączone firmy mają obsługiwać ok. 3 mln klientów z Wielkiej Brytanii oraz kontynentalnej części Europy i generować przychód na poziomie 30 mln funtów rocznie. Pockitowi połączenie zapewni nie tylko dostęp do nowych rynków, na których działa Monese. Pockit będzie mógł też korzystać z zezwoleń, jakie posiada przejmowana firma, w tym licencji pieniądza elektronicznego i kredytu konsumenckiego. Dzięki transakcji podmiot przejmujący ma też łatwo poszerzyć paletę swoich produktów, w tym o konta wielowalutowe, w których specjalizuje się Monese.
Klienci obu firm nie powinni spodziewać się większych zmian zaraz po sfinalizowaniu transakcji. W pierwszym etapie podmioty będą dalej świadczyć swoje usługi niezależnie – dopóki nie zostanie zakończony dokładny przegląd biznesów i proces integracji. W dłuższej perspektywie użytkownicy mają móc korzystać z rozszerzonej oferty produktowej i lepszej obsługi.
Jak twierdzi cytowany w komunikacie założyciel Monese, Norris Koppel, przejęcie przez Pockit następuje w momencie, gdy Monese właśnie zbliża się do osiągnięcia rentowności, a jest fantastycznym sposobem na budowanie biznesu na już osiągniętym przez Monese sukcesie i dotarcie z ofertą fintechu do szerszego grona klientów.
Monese powstało w Wielkiej Brytanii, w połowie ubiegłej dekady. Obecnie działa na ponad 30 rynkach Europy, w tym w Polsce. Klientom oferuje aplikację do zarządzania finansami oraz konto wielowalutowe. Firmie udało się przekonać do siebie inwestorów, w tym HSBC, jedną z największych instytucji finansowych na świecie, która zainwestowała w ten fintech 35 mln dolarów.
W ostatnim czasie podmiot borykał się jednak z nie lada problemami. Na początku tego roku poinformowano, że za 2022 r. firma zaksięgowała stratę w wysokości ponad 30 mln funtów. Jednym z działań ratunkowych miało być wydzielenie ze struktur nowej firmy – XYB, która zająć się miała klientami biznesowymi. Na podział naciskać mieli inwestorzy, którym co raz bardziej doskwierały straty notowane przez fintech. Kilka dni temu okazało się zaś, że HSBC spisał na straty swoje udziały w fintechu. Wcześniej wiarę w możliwość osiągnięcia zysków z inwestycji w Monese stracił także inny z głównych inwestorów – szwedzki Kinnevik.