W ubiegłym tygodniu włoski bank ujawnił, że ma już prawie 10 proc. akcji niemieckiej instytucji, która jest właścicielem mBanku
Z doniesień Bloomberga wynika, że włoski UniCredit w ciągu kilku najbliższych dni zamierza wystąpić do Europejskiego Banku Centralnego o zgodę na przejęcie do 30 proc. akcji niemieckiego Commerzbanku. Źródła agencji twierdzą, że dyrektor generalny UniCredit – Andrea Orcel, dąży do przejęcia kontroli nad Commerzbankiem. Nie jest jednak jeszcze przesądzone, że do tego dojdzie.
Wieść o tym, że Włosi mogą przejąć Commerzbank, obiegła media w ubiegłym tygodniu, gdy UniCredit ujawnił, że ma 9 proc. akcji niemieckiej instytucji i zamierza wystąpić o zgodę na przekroczenie 9,9 proc. Część z posiadanych przez siebie papierów Włosi kupili od niemieckiego rządu a część – od innych akcjonariuszy. Na możliwość szykowania się UniCredit do przejęcia kontroli nad Commerzbankiem wskazywał też fakt, że władze Niemiec zdecydowały się sprzedać mu papiery mimo tego, że wcześniej deklarowały, iż nie chcą w nim inwestora zagranicznego.
Co ciekawe ubiegłotygodniowa transakcja zbiegła się w czasie z ogłoszeniem rezygnacji z ubiegania się o kolejną kadencję przez dyrektora generalnego Commerzbanku Manfreda Knofa, który od dawna deklarował chęć utrzymania niezależności kierowanej przez siebie instytucji.
Transakcja na niemieckim rynku może mieć poważne konsekwencje także dla polskiej branży bankowej. Przypomnę, że Commerzbank jest strategicznym inwestorem w mBanku, jednym z największych banków nad Wisłą. Potencjalne przejęcie kontroli nad Commerzbankiem przez UniCredit oznaczać więc będzie, że Włosi staną się także właścicielami polskiej instytucji.
W przeszłości UniCredit miał kontrolny pakiet akcji polskiego Pekao, ale swoje udziały sprzedał w 2016 r. na rzecz PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju. Od pewnego czasu jednak Włochom znowu coraz bliżej do naszego rynku. Przypomnę, że niedawno kupili Aion Bank i Vodeno. Obie instytucje rozwijają w Polsce usługi typu banking as a service, dzięki którym rachunki, karty i inne usługi bankowe mogą oferować podmioty bez licencji bankowej.