Visa A2A zadebiutuje w Wielkiej Brytanii, ale system ma zostać wprowadzony w kolejnych krajach europejskich w ciągu nadchodzącego roku
Visa zamierza uruchomić system płatności A2A (ang. account to account), czyli z konta na konto, który ma być wykorzystywany do łatwego opłacania cyklicznych rachunków. Rozwiązanie opiera się na otwartej bankowości i ma być nową, lepszą wersją poleceń zapłaty, ale też będzie w pewnym sensie stanowić konkurencję dla klasycznej usługi Visy – płatności cyklicznych z karty.
Organizacja płatnicza zwraca uwagę, że wielu klientów opłaca swoje rachunki za pomocą przelewów bankowych, często opierając się na poleceniach zapłaty – narzędziu, które pozostaje w dużej mierze niezmienione od czasu jego wprowadzenia ponad pół wieku temu. Jak zaznacza, nie jest to rozwiązanie ani do końca wygodne w zarządzaniu, ani do końca bezpieczne.
Oferowane przez Visę zmienne płatności cykliczne (variable recurring payments, VRP) mają być zaś z perspektywy konsumenta proste w obsłudze. Klient włączy je bezpośrednio ze swojego konta bankowego i łatwo skonfiguruje, określając np. termin czy limit płatności. To przewaga Visa A2A nad poleceniem zapłaty, które trudno modyfikować, ale też nad subskrypcjami kartowymi, którymi zwykle zarządza się w serwisach każdego z usługodawców.
Rozwiązanie ma też cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa, m.in. dzięki wykorzystaniu biometrii do autoryzacji, ale też dzięki ustanowieniu formalnego procesu rozstrzygania sporów w razie wątpliwości co do transakcji.
Visa A2A ma zadebiutować w Wielkiej Brytanii na początku 2025 r. Następnie ma się pojawić w krajach skandynawskich, a bliżej końca roku w pozostałych europejskich krajach.
Z początkiem przyszłego roku brytyjskie banki będą mogły oferować Visa A2A klientom opłacającym cykliczne rachunki, takie jak czynsz czy opłaty za media. Docelowo rozwiązanie ma móc być też wykorzystywane do regulowania opłat za subskrypcje czy karnety.
Visa A2A przygotowano we współpracy z gronem fintechów, m.in. Banked, Modulr i Moneyhub, a zaprojektowano je jako system otwarty – mogą do niego przystąpić wszystkie zainteresowane banki i branżowi partnerzy (spełniający odpowiednie warunki).