Według danych NBP w ciągu I kw. 2024 r. z rynku zniknęło ponad tysiąc bankomatów i wpłatomatów. Ale to efekt zmiany zasad raportowania urządzeń
Z opublikowanych właśnie danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca bieżącego roku działało na naszym rynku 20869 bankomatów. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku, gdy urządzeń miało funkcjonować 22085, to spadek aż o ponad 1,2 tys. sztuk. Dane zaprezentowane przez NBP są dość zbieżne ze statystykami dotyczącymi I kw. zebranymi i publikowanymi kilka miesięcy temu przez cashless.pl, o czym możecie przekonać się w tekście Decyzja Santandera zmienia obraz sieci bankomatowej w Polsce. W ciągu kwartału pozbył się ponad 400 urządzeń.
Co ciekawe, według NBP, zmniejszyła się także liczba wpłatomatów, a to sytuacja dość wyjątkowa, bo od dłuższego czasu tego typu urządzeń regularnie w Polsce przybywa. W marcu miało ich działać 11038, podczas gdy kwartał wcześniej było ich o ponad tysiąc więcej. Jak wynika z informacji NBP tak duży spadek to efekt zmiany zasad raportowania bankomatów i wpłatomatów. Wcześniej niektóre urządzenia miały być liczone podwójnie. W rzeczywistości spadek sieci nie jest więc tak duży.
Zaprezentowane właśnie zmiany na rynku bankomatów i wpłatomatów są dobrą ilustracją do walki, jaką operatorzy tych urządzeń toczą o nowe warunki wynagradzania za swoje usługi. Twierdzą, że obecnie wiele urządzeń przynosi straty i jeśli nie będą mogli pobierać większych pieniędzy od realizowanych przez siebie transakcji, bankomaty będą znikać coraz częściej. Więcej na ten temat w tekście Kłopoty operatorów bankomatów. Polska może być jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym surcharge będzie zabroniony.
Statystyki banku centralnego pokazują także spadek zarówno liczby jak i wartości wpłat i wypłat gotówki, zrealizowanych w bankomatach i wpłatomatach. Jeśli chodzi o transakcje wypłat, to w okresie styczeń-marzec odnotowano ich 114,5 mln, a ich łączna wartość wyniosła 96,5 mld zł. Jeśli zaś chodzi o depozyty, to zrealizowano ich 24 mln. Łącznie klienci wpłacili za pomocą wpłatomatów w I kw. 2024 r. 56,2 mld zł. Szczegółowe dane znajdziecie w tabelce poniżej.
Fot. Maciej Bednarek