Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
kevin, fintech działający także w Polsce, w dużych kłopotach. Bank Litwy zakazał mu pozyskiwania nowych klientów

Litewski regulator rynku zlecił też firmie audytorskiej nadzorowanie prac zarządu spółki

Bank Litwy poinformował w komunikacie o decyzjach podjętych względem spółki kevin. To fintech rozwijający usługi płatnicze i działający także w Polsce (swego czasu nawiązał współpracę np. z największym operatorem terminali płatniczych w kraju – firmą eService). Decyzje te wskazują, że kevin może być w niezłych tarapatach.

Przeczytajcie także: Kevin dostał 65 mln dolarów na rozwój

Jak podaje BL, kevin wielokrotnie przekładał termin opublikowania sprawozdania rocznego za 2023 r. i do tej pory go nie przygotował. Ponadto nie dostarczył wymaganych informacji audytorom, nie spełnia wymogów kapitałowych i nie zapewnia odpowiedniej kontroli wewnętrznej. Wszystko to spowodowało, że BL zabronił spółce pozyskiwania nowych klientów i zlecił firmie audytorskiej Valnetas nadzorowanie pracy zarządu kevina.

Od teraz wszystkie decyzje władz spółki muszą uzyskać zgodę Valnetas. Fintech został też zobowiązany do tego, aby w nieprzekraczalnym terminie 30 sierpnia bieżącego roku złożył zaudytowane, zaległe sprawozdanie finansowe oraz decyzję zgromadzenia akcjonariuszy w sprawie podziału zysku lub straty.

Przeczytajcie także: kevin pozyskał dużego klienta w Polsce

O kevinie zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy ogłosił opracowanie dość rewolucyjnej usługi płatniczej. Z grubsza miała ona polegać na tym, że podczas płatności kartą w terminalu system identyfikować miał numer rachunku, do którego dana karta została wydana, a następnie przeprowadzać transakcję bezpośrednio z tego rachunku. Usługa miała wykorzystywać przepisy o otwartej bankowości, dzięki czemu koszty transakcji miały być o wiele niższe w porównaniu z tradycyjną płatnością kartą.

Ogłoszenie kevina zostało entuzjastycznie przyjęte przez inwestorów, którzy wiosną 2022 r. powierzyli firmie 65 mln dolarów z przeznaczeniem na rozwój i ekspansję międzynarodową. Fintech zaczął otwierać biura w kolejnych krajach, w tym w Polsce. Jednak z tego co wiem, jego rewolucyjna usługa nie doczekała się nigdzie komercyjnego wdrożenia, a spółka zaczęła sprzedawać tradycyjne produkty. Na przykład wspomniany eService przy współpracy z kevinem miał budować bramkę do płatności internetowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies