Finalizacja transakcji o wartości ok. 370 mln euro spodziewana jest w IV kw. bieżącego roku
Włoski bank UniCredit poinformował dzisiaj o zawarciu wiążącej umowy na przejęcie spółek Aion Bank oraz Vodeno. Wartość przejęcia 100 proc. udziałów w obu podmiotach określono na ok. 370 mln euro. Finalizacja transakcji spodziewana jest jeszcze w tym roku, a dojdzie do niej pod warunkiem uzyskania wszelkich zgód regulacyjnych.
Informacja może być zaskakująca, bo wcześniej nie było szerzej znanych przecieków na temat prowadzonych rozmów w tej sprawie. Jeśli do transakcji ostatecznie dojdzie, Włosi z UniCredit wrócą do Polski po kilku latach nieobecności na naszym rynku. Przypomnę, że włoski bank był strategicznym akcjonariuszem w Pekao. W 2016 r. sprzedał ponad 30 proc. jego akcji na rzecz PZU oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.
Aion i Vodeno oferują usługi określane jako BaaS, czyli bankowość jako usługa. Jeśli jakiś fintech chce oferować swoim klientom rachunki płatnicze czy karty i nie chce samodzielnie przechodzić skomplikowanych procedur związanych z uzyskaniem odpowiednich licencji, może nawiązać współpracę z obiema spółkami i skorzystać z ich zezwoleń, oferując usługi finansowe pod własnym logotypem. Menedżerem w największym stopniu łączonym z Aionem i Vodeno jest twórca Alior Banku Wojciech Sobieraj.
Po co Włochom z UniCredit Aion i Vodeno? Z komunikatu giełdowego banku wynika, że chodzi przede wszystkim o pozyskanie technologii, umożliwiającej budowę bankowości nowej generacji, opartej o w pełni operacyjną platformę z kompleksową gamą produktów i funkcjonującą w chmurze obliczeniowej.
Przejęcie Aiona i Vodeno może mieć konsekwencje także dla kilku innych polskich firm, korzystających z usług obu spółek. W tym gronie jest np. InPost, który współpracuje z obiema instytucjami przy projekcie InPost Pay czy Allegro. Największa na polskim rynku platforma e-commerce współpracuje z Aionem przy finansowaniu klientów korzystających z płatności odroczonych Allegro Pay i oferowaniu rachunków Allegro Cash.