Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kolejne kłopoty branży płatniczej w putinowskiej Rosji

Swoją rosyjską spółkę ostatecznie postanowił zlikwidować American Express, a Chińczycy z UnionPay odcinają od pieniędzy rosyjskich turystów

Jak donoszą światowe i krajowe media, branża płatnicza w Rosji musi zmagać się z kolejnymi konsekwencjami agresywnej polityki władz tego kraju. Jedną z nich jest decyzja American Express o ostatecznym zakończeniu obecności w Rosji. Organizacja zawiesiła tu działalność tuż po napaści Rosji na Ukrainę, a teraz, jak pisze m.in. Rzeczpospolita, tutejszy American Express Bank złożył wniosek o likwidację.

Przeczytajcie także: Nowe wzory kart w ofercie mBanku

Amerykańska firma to jedna z największych na świecie organizacji płatniczych. Rezygnacja przez nią z prowadzenia działalności w Rosji ma szczególnie dotkliwe konsekwencje dla klientów biur podróży. Jeszcze do niedawna 60 proc. tego rodzaju firm w Rosji korzystało z usług American Express do rezerwacji hoteli i biletów lotniczych. Do dziś rosyjska branża turystyczna nie znalazła sposobu na zastąpienie rozwiązań dostarczanych przez AmEx.

Z kolei Reuters podaje, że chińska organizacja płatnicza UnionPay odcina rosyjskich turystów od dostępu do pieniędzy. Na razie nie wszystkich, ale m.in. tych, którzy mają rachunki w Russian Agricultural Bank. W wyniku rozwiązania umowy z tym bankiem użytkownicy jego kart wydanych przy współpracy z UnionPay nie będą mogli korzystać z nich poza granicami Rosji. Zdaniem Reutersa to efekt ostrzeżenia wydanego przez Departament Skarbu USA przed łamaniem sankcji.

Przeczytajcie także: PayAppka ma nowego właściciela

Przypomnę, że możliwość wydawania kart UnionPay jest bardzo ważna dla rosyjskich banków, po tym jak współpracę z nimi ograniczyły najważniejsze na świecie organizacje płatnicze Mastercard i Visa. W wyniku decyzji podjętych przez te firmy po inwazji Rosji na Ukrainę karty z logo tych organizacji wydane przez rosyjskie banki przestały działać na większości zagranicznych rynków.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies