Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
NBP: na razie nie planujemy wprowadzenia cyfrowego złotego. Jest odpowiedź na interpelację poselską w sprawie CBDC

Bank centralny nie wyklucza jednak zmiany swojej polityki w tej kwestii

Narodowy Bank Polski nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce – wynika z przygotowanej przez resort finansów odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie.

Przeczytajcie także: Do czego przyda się czasowa blokada karty?

Pieniądz cyfrowy banku centralnego (ang. CBDC, central bank digital currency) to cyfrowa wersja krajowej waluty, która ma służyć jako środek płatniczy. Zaawansowane prace nad wdrożeniem takiego rozwiązania prowadzą np. Chiny oraz Indie, a możliwości w tym zakresie sprawdzają Unia Europejska czy Anglia.

Polski bank centralny początkowo przyjmował postawę bardzo sceptyczną wobec wprowadzenia cyfrowego złotego, z czasem jednak stanowisko nieco złagodzono, a Adam Glapiński, prezes NBP, stwierdził nawet, że instytucja ta "uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce". Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską, takie nastawienie względem cyfrowego złotego się utrzymuje – NBP nie planuje wdrażać CBDC, ale nie wyklucza zmiany swojej polityki w tej kwestii.

Stanowisko NBP zostało przytoczone w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów odpowiedzi na interpelację posła Pawła Jabłońskiego. Pytał w niej m.in. o to, jakie jest stanowisko polskiego rządu i NBP w sprawie CBDC, czy prowadzone są prace analityczne w obszarze regulacyjnym w celu oceny konsekwencji prawnych możliwej emisji cyfrowej waluty przez NBP, o udział Polski w pracach nad cyfrowymi walutami na forum międzynarodowym, a także o obligatoryjność korzystania z CBDC i ryzyka związane z szerszym dostępem do informacji finansowych obywateli w razie wprowadzenia CBDC.

Przeczytajcie także: AI Act opublikowany

MF przypomniało także, że co prawda to NBP jest organem właściwym w zakresie wprowadzenia CBDC, ale sam resort finansów traktując CBDC jako kolejny instrument płatniczy dostępny na zasadach dobrowolności i będący substytutem innych metod płatniczych, w tym gotówkowych, pozytywnie ocenia tego typu rozwiązanie.

MF monitoruje prace innych państw w zakresie wprowadzenia przez nich CBDC. Bierze także udział w negocjacjach rozporządzeń unijnych mających na celu wprowadzenie w Unii Europejskiej cyfrowego euro i w różnego rodzaju spotkaniach oraz szkoleniach na ten temat. Jednocześnie resort uspokaja – na przykładzie projektowanego cyfrowego euro: nawet po wprowadzeniu do emisji takiego rozwiązania, gotówka, jak również pozostałe metody płatnicze pozostaną dostępne na niezmienionych warunkach, a korzystanie z CBDC nie będzie obligatoryjne. Zgodnie z założeniami cyfrowe euro ma też zapewniać właściwą ochronę danych osobowych. Projekt wprowadza obowiązkową tzw. pseudonimizację i szyfrowanie, które uniemożliwią wykorzystanie danych do bezpośredniej identyfikacji konkretnego użytkownika cyfrowego euro.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies