Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Pierwszy bank z Polski, w dodatku państwowy, wchodzi w krypto. Kontrakty na bitcoina i ethereum w Aliorze

Biuro maklerskie Aliora zaoferowało kontrakty CFD na różnice kursowe dwóch najpopularniejszych kryptowalut na świecie

Jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, w ofercie biura maklerskiego Alior Banku pojawiły się kontrakty CFD na dwie kryptowaluty: bitcoin oraz ethereum. Tego rodzaju instrument finansowy pozwala zarabiać na zmianach kursu, także przy wykorzystaniu dźwigni finansowej. Oznacza to, że wystarczy dysponować niewielkim depozytem, aby zainwestować jego wielokrotność.

Przeczytajcie także: Niemiecka giełda uruchomiła platformę do handlu kryptowalutami

W ramach oferty Aliora minimalna wartość zlecenia wynosi 0,01 bitcoina lub 0,05 ethereum. W przypadku obu krytpowalut należy dysponować depozytem w wysokości 50 proc. a prowizja biura maklerskiego od transakcji wynosi 0,15 proc.

Tradycyjne instytucje finansowe na całym świecie powoli otwierają się na kryptowaluty. Przyspieszenie w tym zakresie nastąpiło na początku bieżącego roku, gdy Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission, SEC) zatwierdziła wprowadzenie na giełdę ETF-ów odzwierciedlających notowania bitcoina. W rezultacie w cyfrowe aktywa pieniądze zaczęli pompować inwestorzy instytucjonalni z USA. Z kolei w marcu platformę do handlu kryptowalutami uruchomiła giełda we Frankfurcie.

Przeczytajcie także: W Stanach zatwierdzono ETF-y na bitcoina

Jednak polskie instytucje oraz nadzór finansowy bardzo sceptycznie odnoszą się do całego zjawiska, jakim są kryptoaktywa. Komisja Nadzoru Finansowego od dawna prowadzi politykę, która zmusiła większość polskich giełd i kantorów kryptowalutowych do zamknięcia się lub przeniesienia za granicę. Z kolei banki na wszelkie sposoby utrudniają prowadzenie działalności podmiotom mającym cokolwiek wspólnego z walutami cyfrowymi, np. wypowiadając im umowy na prowadzenie rachunków. Co ciekawe w tym gronie był też Alior, o czym więcej możecie przeczytać w tekście Nieciekawa sytuacja kryptogiełd w Polsce. Alior to już czwarty bank, który zamyka im rachunki.

W tym kontekście obecna decyzja Aliora może zaskakiwać i wydaje się być bardzo odważną. Z tego co się orientuję, to jest pierwszym bankiem na polskim rynku, który umożliwił klientom inwestowanie w kryptowaluty. A dodatkowego smaczku dodaje sprawie fakt, że jest to bank kontrolowany pośrednio przez Skarb Państwa. Jeśli kwestia ta była konsultowana z nadzorem, może to oznaczać, że dotychczasowe podejście KNF do tematu kryptoaktywów powoli ulega zmianie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies