Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cyfrowy portfel wero, dostarczany przez organizację, w której kiedyś był PKO BP, właśnie wystartował w Niemczech

Z wero korzystać mogą na razie klienci trzech niemieckich banków

EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza (European Payments Initiative) uruchomiła komercyjnie swój portfel cyfrowy wero. Pierwszym krajem, z którego klienci otrzymali dostęp do tego narzędzia, są Niemcy. Z wero mogą korzystać posiadacze rachunków Sparkasse, Volksbanku i Raiffeisena. Pod koniec 2024 r. portfel ma trafić także do klientów Deutsche Banku. Na razie funkcjonalność wero ograniczona jest do jednej usługi, czyli realizowanych w czasie natychmiastowym przelewów pomiędzy użytkownikami indywidualnymi.

Przeczytajcie także: wero, tak będzie się nazywał portfel cyfrowy od EPI

EPI powstała kilka lat temu, aby przeciwstawić się dominacji amerykańskich organizacji płatniczych, takich jak Mastercard i Visa. W pewnym momencie przystąpił do niej także największy banki z Polski, czyli PKO BP. Wielu inicjatorów EPI, w tym PKO BP, na początku 2022 r. wycofało się jednak z tego przedsięwzięcia nie dostrzegając w nim potencjału. Samo EPI zrewidowała też początkowe plany konkurowania z Amerykanami i zadeklarowała chęć skoncentrowania się na rozwoju transakcji natychmiastowych pomiędzy użytkownikami.

Warto też przypomnieć, że w listopadzie 2023 r. EPI sfinalizowała przejęcie spółek iDEAL oraz Payconiq International, aby technologie opracowane przez te firmy stały się bazą dla usług EPI. iDEAL to spółka specjalizująca się w płatnościach online. Można ją uznać za holenderskiego odpowiednika popularnego w Polsce systemu Blik. Oprócz swojego macierzystego rynku działa także w Belgii i Luksemburgu. Payconiq to zaś dostawca technologii w zakresie płatności. Wywodzi się z Luksemburga. Jesienią ubiegłego roku ogłoszono także, że budowana przez EPI oferta będzie oferowana pod marką wero.

Przeczytajcie także: Coraz bliżej do startu wero

Z informacji upublicznionych wczoraj m.in. w serwisie Finextra wynika, że wero jeszcze w lipcu ma zostać uruchomiony w Belgii dla klientów KBC, a jesienią we Francji. W przyszłym roku rozwiązanie ma zostać uzupełnione o możliwość inicjowania płatności offline i online za pośrednictwem kodów QR, a także o płatności odroczone, regulowanie należności z tytułu subskrypcji, płatności ratalne itd.

Trudno ocenić w tym momencie szanse powodzenia wero w Europie Zachodniej nie tylko w kontekście konkurowania z usługami Mastercarda i Visy, ale i bigtechów typu Apple Pay czy Google Pay. Na pewno gdyby rozwiązanie wero miało wejść do Polski, musiałoby też zmierzyć się z konkurencją Blika. A to szczególnie ciekawe, gdyż również Blik ma ambicje międzynarodowe. Przypomnę, że ma już spółki w Rumunii i Słowacji, dzięki czemu będzie mógł rozpocząć obsługę transakcji w euro.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies