Szymon Midera zadeklarował także, że kierowany przez niego bank otworzy oddziały zagraniczne w kolejnych krajach
Jednym z najciekawszych punktów pierwszego dnia odbywającego się w Sopocie Europejskiego Kongresu Finansowego, było wystąpienie Szymona Midery, od niedawna kierującego pracami zarządu PKO BP. W trakcie kilkunastominutowej prezentacji Midera przedstawił najważniejsze kierunki rozwoju największego banku detalicznego w naszym kraju.
Jednym z filarów nowej strategii PKO BP, nad którą obecnie trwają prace, a ich finału należy spodziewać się jesienią, ma być koncentracja na nowych potrzebach klientów. Przykładem tego, jak bank będzie chciał sprostać temu wyzwaniu, będzie tzw. cyfrowa hipoteka.
Nad projektem zdigitalizowania procesu udzielania kredytów mieszkaniowych PKO BP pracuje od półtora roku. W projekt ten zaangażowanych jest kilkaset osób. Wczoraj Midera zapowiedział, że wdrożenie cyfrowej hipoteki jest już blisko – można spodziewać się tego na przełomie obecnego i przyszłego roku. O zaawansowaniu prac świadczyć może fakt, że prezes PKO zaprezentował podczas swojego wystąpienia kilka zrzutów ekranu aplikacji, przedstawiających cyfrową hipotekę. Wynika z nich, że w ramach nowej usługi PKO BP klienci będą mogli wybrać mieszkania wraz ze stawką miesięcznego kosztu kredytu oraz dopasowanym ubezpieczeniem.
– Aktualnie kończymy proces cyfrowej hipoteki. Wdrożenie planujemy na przełomie roku. Pokażemy, że kredyt mieszkaniowy można sprzedać całkowicie cyfrowo. Klient nie będzie musiał gdzie indziej szukać mieszkania, a gdzie indziej starać się o finansowanie. Wszystko znajdzie w jednym miejscu – powiedział Szymon Midera.
Prezes PKO BP mówił też o kilku innych kierunkach rozwoju banku. Instytucja ma postawić na strategiczną współpracę z państwem, rozwój w sektorze e-commerce oraz finansowanie transformacji energetycznej i inwestycji w bezpieczeństwo kraju. PKO będzie też kontynuował, zapoczątkowaną jeszcze za prezesury Zbigniewa Jagiełły, akcję otwierania oddziałów zagranicznych. Mają powstać we wszystkich krajach, do których kierowany jest polski eksport. Midera zadeklarował też chęć kooperacji z innymi podmiotami, w tym przede wszystkim startupami, które kilkakrotnie zapraszał do kontaktu i współpracy. Będzie ona najpewniej realizowana za pośrednictwem zależnej od PKO BP spółki PKO Finat.