Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy terminale płatnicze mogą być "zielone"?

Branża płatnicza samodzielnie nie może powstrzymać zmian klimatycznych, jednak może wprowadzać zmiany pozytywne dla środowiska

Podczas odbywającego się niedawno w Warszawie kongresu, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, wiceprezes Novelpay Grzegorz Jaglarski przedstawił nowe podejście do rozwoju terminali płatniczych. Jak podkreślił, trudno spodziewać się, aby zmiany w obszarze urządzeń płatniczych mogły uratować klimat przed zachodzącymi zmianami. Zwłaszcza że są one w takim momencie, że jedną, pojedynczą decyzją nie może zrobić tego nikt, żadna firma, człowiek ani państwo. Jednak każdy, zmieniając na co dzień sposób, w jaki żyje, może stać się częścią rozwiązania globalnego problemu.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wprowadzi do aplikacji mobilnej nowe funkcje

I właśnie wiele takich małych zmian w sposobie obsługi i zarządzania terminalami płatniczymi przedstawił Grzegorz Jaglarski. Jedną z nich jest wprowadzenie nowych opakowań, które są wykonane z materiałów z certyfikatami ekologicznymi FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki temu ślad węglowy pudełka jest o ponad 50 proc. krótszy od standardowego opakowania.

Drugim elementem zmian proekologicznych jest zastępowanie baterii litowo-jonowych nowej generacji bateriami litowo-żelazowymi. Do ich produkcji zużywa się mniej metali ciężkich, a do tego charakteryzują się dłuższą żywotnością – mogą wytrzymać od 2 do 5 tys. cykli ładowania, czyli o ok. 300 proc. więcej niż baterie litowo-jonowe. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, instalacją nowych procesorów, które przy rosnącej wydajności zużywają mniej energii elektrycznej.

Przeczytajcie także: U adwokata także zapłacicie kartą

Na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, związanej z obsługą terminali płatniczych, wpływ ma także poziom awaryjności urządzeń, generujący wizyty serwisantów. Co ciekawe, najnowsze urządzenia płatnicze charakteryzują się awaryjnością na poziomie 0,1 proc., podczas gdy maszyny starsze miały ją na poziomie 5 proc. Jak wyliczył Jaglarski, przy założeniu średniego zużycia paliwa pojedyncza wizyta serwisu generuje ok. 5 kilogramów dwutlenku węgla. Jeśli dla sieci około 1 mln terminali zmniejszy się awaryjność z 5 proc. do 0,1 proc., oznaczać to będzie spadek z 50 tys. do zaledwie 100 interwencji rocznie. W efekcie emisja CO2 spadnie do 0,5 tony (w porównaniu z 250 tonami przy starszych urządzeniach).

Kolejne funkcje nowoczesnych terminali, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, to m.in. zastosowanie technologii eSIM, co zmniejsza ilość plastikowych odpadów, wprowadzenie e-paragonu, co eliminuje potrzebę drukowania papierowych potwierdzeń, czy wykorzystanie dostępnych dla wszystkich deweloperów standardów budowy aplikacji płatniczych, co zmniejsza czas trwania projektów wdrożeniowych. Zdaniem wiceprezesa Novelpay wszystkie te działania pozwalają nazwać dzisiejsze terminale płatnicze "zielonymi" i przyczyniającymi się do powstrzymania zmian klimatycznych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies