Z opublikowanego dziś raportu na temat rynku kart w IV kw. 2023 r. wynika, że w okresie październik-grudzień pojawiło się 28 tys. nowych terminali, a od czerwca 2023 r. – aż 83 tys.
Narodowy Bank Polski opublikował dziś długo wyczekiwany raport na temat rynku kart płatniczych w naszym kraju w IV kw. 2023 r. Część zawartych w nim informacji w serwisie cashless.pl opisaliśmy już wcześniej, na podstawie statystyk zawartych w raporcie o systemie płatniczym w II poł. ub. roku. Teraz chciałem szczególną uwagę zwrócić na dane dotyczące terminali płatniczych.
Zgodnie z dzisiejszym raportem na koniec grudnia 2023 r. na polskim rynku działało 1,328 mln terminali płatniczych, czyli o ok. 29 tys. więcej niż we wrześniu oraz aż o 83 tys. więcej niż w czerwcu. Część z tych danych jest zaskakująca dlatego, że znacznie różnią się od statystyk zaprezentowanych przez NBP w raporcie o kartach za III kw. 2023 r., opublikowanym w styczniu bieżącego roku. Przypomnę, że wówczas bank centralny podawał, iż liczba terminali we wrześniu ub. roku osiągnęła poziom 1,261 mln sztuk.
Jeśli założyć, że wówczas NBP się pomylił, a teraz zaprezentował prawdziwe dane, to oznacza, że III kw. ub. roku uznać należy za jeden z najlepszych w historii pod względem liczby nowych urządzeń na rynku. Kłóci się to jednak z powszechnie powtarzaną przez ekspertów opinią, że obecnie coraz trudniej o sprzedaż nowych urządzeń, gdyż rynek jest nasycony, a ze względu na nieco słabszą koniunkturę nowych firm przybywa wolniej niż w przeszłości.
W dzisiejszym raporcie zwraca uwagę także informacja dotycząca liczby placówek, w których można płacić kartami. Na koniec grudnia 2023 r. było ich 969 tys. i miał to być wzrost w stosunku do września o ponad 4 tys. Tyle że według raportu opublikowanego wcześniej liczba punktów akcpetujących karty już we wrześniu 2023 r. wynosiła 974 tys.
To samo tyczy się też liczby firm akceptujących karty, których wedle danych dziś opublikowanych w grudniu 2023 r. było 625,8 tys., i jest to spadek o niecałe 200 lokalizacji względem września. We wcześniej publikowanym raporcie bank centralny podawał, że we wrześniu 2023 r. było około 628 tys. akceptantów.
Na ostateczną weryfikację danych trzeba pewnie będzie poczekać do kolejnego raportu dotyczącego kart. Być może wskazywane obecnie wzrosty wynikają z rozwoju rynku terminali aplikacyjnych, których wcześniej nie wykazywano? Jeśli jednak opublikowane dziś dane są prawdziwe, ocznacza to, że sieć akceptacji kart osiągnęła w Polsce absolutny rekord, po raz pierwszy w historii przekraczając liczbę 1,3 mln urządzeń, w których można zapłacić bezgotówkowo.