4Finance z siedzibą w Rydze w 2022 r. sprzedała polskiego Vivusa w obawie przed znalezieniem się na liście sankcyjnej, utworzonej po agresji Rosji na Ukrainę
Jak dowiedział się serwis cashless.pl, grupa 4Finance z siedzibą w Rydze, znana z tego, że w przeszłości była właścicielem firmy pożyczkowej Vivus, wraca do Polski. Z danych dodanych kilka tygodni temu do Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że przejęła tzw. shelfową spółkę Bastorehill Investements (aktywną, ale nieprowadzącą działalności) i podniosła jej kapitał zakładowy z 5 tys. zł do 1 mln zł. Przy okazji dodano też nowy przedmiot przeważającej działalności, którym zostały "pozostałe formy udzielania kredytów". To może oznaczać, że firma chce wrócić do udzielania na polskim rynku pożyczek.
O to, czy tak rzeczywiście jest, spytałem prezeskę spółki, którą zgodnie z danymi w KRS, jest Karolina Kuźmicz, w przeszłości związana z Vivusem. Jeśli otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst. Wiadomo natomiast, że jeśli Bastorehill chciałaby zacząć udzielać pożyczek, musiałaby się znaleźć w rejestrze firm pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do dziś takiego wpisu nie uzyskała. Natomiast informacji na temat tego, czy z wnioskiem o wpis do rejestru Bastorehill wystąpiła, nadzór udzielić nie może.
– Informacje dotyczące tego, czy dany podmiot wystąpił do KNF z wnioskiem czy to o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności czy to o wpis do określonego rejestru, objęte są tajemnicą zawodową. Do czasu podjęcia przez KNF ewentualnej decyzji w tym przedmiocie urząd nie jest zatem uprawniony do przekazywania takich informacji – mówi serwisowi cashless.pl Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.
Przypomnę, że grupa 4Finance w trybie ekstraordynaryjnym wycofała się z polskiego rynku w 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę. Z jej punktu widzenia istniało bowiem realne ryzyko, że trafi na tzw. listę sankcyjną wymierzoną w firmy powiązane z reżimem putinowskim. Wśród osób związanych z 4Finance był bowiem rosyjski miliarder Oleg Bojko. Wówczas Vivusa przejęła grupa polskich menadżerów na czele z prezeską Ewą Wernerowicz.
Choć marka Vivus pozostała na polskim rynku, to jej właścicielem jest spółka Soonly, niemająca związków z Rosją. – Soonly, od czasu polonizacji spółki ponad dwa lata temu, nie ma operacyjnych związków z grupą 4Finance. Nie wiemy więc, czy i jakie plany ma 4Finance wobec polskiego rynku – napisało biuro prasowe Soonly w komentarzu dla serwisu cashless.pl.
Fot. Flickr CC BY-ND 2.0 DEED