Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Stereo już nie zaprasza do wpisywania się na listę oczekujących. Projekt jednak nie ruszy w Polsce?

Stereo to przedsięwzięcie, za którym stoi ukraiński Monobank

Z polskiej strony internetowej Stereo, marki należącej do ukraińskiego Monobanku, zniknął formularz umożliwiający wpisanie się na listę oczekujących. Wygląda też na to, że osoby, które dotychczas zostawiły swój numer telefonu, jak do tej pory nie utrzymały informacji o bliskim starcie usługi.

Zamknięcie zapisów może oznaczać, że Monobank nie będzie jednak rozwijał w tej formie działalności w Polsce. Kilka dni temu zapytałam o to przedstawicieli banku, ale do tej pory nie udało mi się uzyskać żadnej odpowiedzi. Jeśli to się zmieni, zaktualizuję ten tekst lub napiszę kolejny.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na Cashless Breakfast o open bankingu

Przypomnę, że ukraiński bank pierwszą przymiarkę do polskiego rynku poczynił jeszcze w połowie 2022 r., kiedy to zgłosił w Urzędzie Patentowym swój znak, o czym jako pierwsi mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl. Na początku 2023 r. potwierdził, że zamierza wejść na Polski rynek i działać pod nazwą Stereo. A z uruchomionej wówczas strony internetowej można się było dowiedzieć, że planuje zaoferować konto z kartą, zarządzane za pomocą aplikacji. Stereo miało wystartować jeszcze w tym samym kwartale.

Entuzjazmu ukraińskiego podmiotu nie podzielał jednak KNF. Nadzorca szybko przypomniał, że aby prowadzić bezpośrednią działalność bankową w Polsce, Monobank (a właściwie: Universal Bank, bo taka jest jego formalna nazwa) musiałby najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie KNF. W swoim komunikacie ze stycznia 2023 r. nadzór zaznaczył, że zezwoleń nie wydał, a nawet nie otrzymał wniosków o wydanie takowych. Odniesiono się również do możliwego skorzystania przez Stereo z licencji banku działającego w formule Banking as a Service, o czym więcej w tekście: KNF poirytowana medialnym sukcesem Monobanku. "Powinien rzetelnie informować i zachować najwyższe standardy".

Przeczytajcie także: Millennium Pay – nowa bramka płatnicza

I choć ukraiński podmiot dalej prowadził prace nad wprowadzeniem oferty Stereo do Polski, to wydaje się, że ostatecznie nie udało mu się dojść do porozumienia z polskim nadzorem. Jak do tej pory nie pojawiła się bowiem informacja o wydaniu stosownych zezwoleń dla tego podmiotu. Możliwe więc, że cierpliwość Ukraińców względem tego projektu się skończyła.

Jednocześnie warto odnotować, że Universal Bank jest skłonny zaangażować się w inne przedsięwzięcie, pozwalające mu dotrzeć do Ukraińców w Polsce. Niedawno mPay poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z tą instytucją. Polski podmiot ma zbudować dla tej instytucji system do przelewania pieniędzy z Polski do Ukrainy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies