Przyjęte w ostatnim czasie przepisy dotyczące finansowania konsumenckiego skutkowały zmniejszeniem się liczby instytucji pożyczkowych oraz chaosem w niektórych obszarach, np. wydawnictwie kart kredytowych przez instytucje inne niż banki
Wygląda na to, że branża pożyczkowa w Polsce musi przygotować się na kolejne zmiany przepisów. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej, pełnomocniczki ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumentów. – W najbliższym czasie powołana zostanie komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego. Będę proponowała dokonanie przeglądu pewnych obszarów prawa konsumenckiego, przede wszystkim w zakresie kredytów i pożyczek konsumenckich – powiedziała dziś w Sejmie, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
W ostatnich latach pojawiło się co najmniej kilka nowelizacji ustaw regulujących zasady udzielania kredytów konsumenckich, przede wszystkim przez instytucje niebankowe. Warto w tym kontekście wspomnieć o tzw. ustawach antylichwiarskich, które obniżyły maksymalne, dopuszczalne tzw. pozaodsetkowe koszty pożyczek. Skutkowało to wycofaniem się z polskiego rynku wielu niebankowych instytucji oferujących np. chwilówki.
Na podstawie ostatniej aktualizacji ustawy antylichwiarskiej, firmy pożyczkowe trafiły pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Konieczność spełnienia nowych obowiązków wobec nadzoru spowodowało, że z prowadzonego przez KNF rejestru zniknęło wiele podmiotów. Ta sama aktualizacja wprowadziła także chaos do zasad wydawania kart kredytowych przez instytucje pożyczkowe i płatnicze. Więcej na ten temat w tekście To nie koniec sprawy pozaodsetkowych kosztów kredytówek. KNF wysłał do instytucji finansowych kolejne pismo w tej sprawie.