Sieć maszyn rozwijana jest przez Pocztę pod nazwą Pocztex AUTOMAT
W Biuletynie Urzędu Patentowego pojawiła się informacja, że Poczta Polska zgłosiła do rejestracji logotyp Pocztomat. Wśród usług, które mają być świadczone pod tą nazwą, znalazły się m.in. maszyny do nadawania i odbierania przesyłek.
Co ciekawe kilka lat temu, gdy Poczta dopiero miała zamiar wejść na rynek urządzeń tego typu, w mediach pojawiła się informacja, że nazwę Pocztomat zarejestrował InPost. Na stronie Urzędu Patentowego widnieje jednak komunikat o odmowie zarejestrowania tej nazwy na wniosek tej firmy. Przypomnę, że InPost swoje urządzenia nazywa paczkomatami i pilnie strzeże, by słowem tym nie określano maszyn konkurencji.
Jak się jednak okazuje, póki co Poczta nie zamierza swoich urządzeń nazywać pocztomatami. – Potwierdzamy, że miało miejsce zgłoszenie logotypu Pocztomat, którego autorem jest Poczta Polska. Obecnie nie ma jednak planów zmiany oficjalnej nazwy automatów paczkowych Poczty Polskiej, czyli Pocztex AUTOMAT – czytam w odpowiedzi na moje pytanie o zgłoszenie w Urzędzie Patentowym.
Tymczasem niedawno prezes Poczty Sebastian Mikosz powiedział podczas obrad jednej z senackich komisji, że rozważane jest połączenie sieci urządzeń paczkowych Poczty i Orlenu. Wcześniej taki pomysł pojawił się w głowach ekspertów, którzy przygotowali plan naprawy sytuacji w Poczcie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Wraca temat połączenia Orlen Paczki i Poczty Polskiej. O takiej koncepcji pisaliśmy w styczniu.
Według najnowszej analizy cashless.pl na koniec ubiegłego roku Poczta posiadała ok. 800 urządzeń do nadawania i odbierania paczek. Największym graczem w tym zakresie pozostawał InPost, który miał ich ok. 22 tys. Na drugiej pozycji plasowała się firma DPD z siecią ok. 6,2 tys. maszyn. Na trzecim miejscu był Orlen – 4,3 tys. Więcej na ten temat w tekście Rynek automatów paczkowych wciąż rośnie. Na koniec grudnia w Polsce było blisko 38,8 tys. takich urządzeń.
A logo Pocztomat, zgłoszone przez Pocztę wygląda tak: