Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jest nowy zarząd PZU. Na jego czele stanął, znany z przedsięwzięć insurtechowych, Artur Olech

Pozostałe osoby, powołane do zarządu naszego największego ubezpieczyciela, to także znani ubezpieczeniowcy: Bartosz Grześkowiak, Elżbieta Häuser-Schöneich oraz Jan Zimowicz

PZU ma nowe władze. Do zarządu wybrano osoby z bogatym doświadczeniem ubezpieczeniowym: prezesem został Artur Olech, a nowo powołani członkowie zarządu to Bartosz Grześkowiak, Elżbieta Häuser-Schöneich oraz Jan Zimowicz. Rozpoczną oni swoją kadencję 12 kwietnia, a potrwa ona trzy pełne lata obrotowe.

Przeczytajcie także: Ergo Hestia wchodzi w ubezpieczenia zdrowotne

Artur Olech to menedżer bardzo dobrze znany w branży ubezpieczeniowej. Przez wiele lat związany był z grupą Generali, gdzie pełnił różne funkcje, włącznie z zajmowaniem stanowiska prezesa, w latach 2010-2014. Stał również u sterów ubezpieczeniowego ramienia Poczty Polskiej. Zarządzał majątkowym towarzystwem Ubezpieczenia Pocztowe, a także wraz z zespołem stworzył i poprowadził spółkę życiową. Bogate doświadczenia wykorzystał następnie przy podejmowaniu własnych przedsięwzięć. Jest współzałożycielem startupu hiPRO, specjalizującego się w dostarczaniu finansowania klientom ubezpieczeń, oraz insurtechu Trasti, o którego rozwoju mogliście m.in. ostatnio przeczytać w serwisie cashless.pl. Z komunikatu PZU wynika, że Artur Olech złożył oświadczenie, zgodnie z którym zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec spółki – można się więc spodziewać, że przestanie się angażować w rozwój swojego insurtechu.

Bartosz Grześkowiak również od początku swojej kariery jest związany z rynkiem ubezpieczeniowym, szczególnie z ubezpieczeniami korporacyjnymi. Był m.in. dyrektorem Departamentu Sprzedaży Brokerskiej w Uniqa i dyrektorem zarządzającym w Warcie, gdzie odpowiadał za Departament Ubezpieczeń Korporacyjnych. W 2018 r. dołączył do grupy MAK jako wiceprezes spółek MAK Ubezpieczenia STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi oraz MAK Re, a w kolejnym roku objął funkcję prezesa MAK International.

Przeczytajcie także: VIG podał skład zarządu nowej spółki życiowej

Z kolei Elżbieta Häuser-Schöneich znana jest m.in. jako współtwórczyni rynku direct (bezpośredniej sprzedaży ubezpieczeń) w Polsce. Była związana z Link4, gdy ten stawiał pierwsze swoje kroki w sprzedaży ubezpieczeń, wtedy jeszcze przez telefon. W latach 2002-2005 pełniła funkcję członkini zarządu spółki odpowiedzialnej za rozwój biznesu, sprzedaż i marketing. W trakcie swojej kariery pracowała również w towarzystwach ING Życie oraz Aviva, w tym jako wiceprezeska zarządu majątkowej spółki Avivy. Pełniła również funkcję członkini zarządu T-Mobile Polska. Powołanie do zarządu największego polskiego ubezpieczyciela to dla niej powrót do tej grupy ubezpieczeniowej – w latach 2019-2020 była bowiem członkinią zarządu PZU i PZU Życie, odpowiedzialną za strategię dystrybucji, zarządzanie sprzedażą detaliczną oraz transformację cyfrową.

Jan Zimowicz również może się pochwalić bogatym doświadczeniem z branży ubezpieczeniowo-finansowej. Do PZU przechodzi z Aegonu, w którym pełni rolę członka zarządu. Wcześniej zasiadał także w zarządzie Nationale-Nederlanden, oraz był związany z Lukas Bankiem (Credit Agricole).

Przypomnę, że rewolucja kadrowa rozpoczęła się w PZU miesiąc temu. Pod koniec lutego odwołano prawie cały skład zarządu firmy, pozostawiając u jej sterów jedynie Tomasza Kulika oraz Macieja Rapkiewicza. Do pomocy im oddelegowani zostali tymczasowo członkowie rady nadzorczej: Anita Elżanowska oraz Michał Bednarczyk.

Okiem eksperta

W rozwiniętych gospodarkach jak USA, Skandynawia czy Francja głównym inwestorem w startupy technologiczne są firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (często przez te pierwsze zarządzane). Rzadko są one inwestorami bezpośrednimi. Zazwyczaj są po prostu największymi alokatorami kapitału (LP) w fundusze VC, które później w startupy technologiczne inwestują.

W Polsce w startupy, czy fundusze VC, nie inwestuje żaden ubezpieczyciel. PZU doświadczyło już tej klasy aktywów. Jeszcze za rządów Pawła Surówki, ubezpieczyciel powołał do życia Witelo – fundusz funduszy alokujący kapitał w VC. Nieśmiało, lecz skutecznie zaczął inwestować w europejskie i globalne fundusze VC. Jednak jeszcze nie w Polsce. 

Nowy prezes PZU, Artur Olech, nie tylko posiada bogate doświadczenie korporacyjne. Jest też założycielem dwóch startupów technologicznych – hiPRO i Trasti. W założone w 2020 roku Trasti zainwestowały m.in. Movens Capital i Black Swan. Dziś jest to jeden z najszybciej rosnących insurtechów w Europie. 300 tysięcy klientów i 134 mln zł przypisanej składki ubezpieczeniowej w zaledwie 3 lata od startu to bardzo dobry wynik.

Dziś Artur Olech staje na czele największego zarządcy aktywów w naszej części Europy (52,5 mld zł). W samym tylko 2023 r. PZU wypracowało 5,8 mld  zł zysku netto. Pieniędzy na inwestycje w startupy i fundusze VC jest w PZU dużo.

Czy nowy prezes PZU zacznie alokować pieniądze w polskie fundusze VC? Czy przetrze szlaki innym firmom ubezpieczeniowym? Na pewno taka strategia zapisałaby nowe władze PZU złotymi zgłoskami w rozwoju polskich technologii.

Jan Kastory
współzałożyciel funduszu astorya.vc
KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies