Finalizacja projektu, zapoczątkowanego jeszcze w grudniu 2022 r., przewidziana jest na bieżący kwartał
Przy okazji prezentacji wyników finansowych za ubiegły roku Bank Pocztowy pochwalił się, że jeszcze w tym kwartale przeniesie do chmury swój system bankowości elektronicznej. – Chmura obliczeniowa pozwoli na wdrożenie mechanizmów automatycznej naprawy oraz przyczyni się do wzmocnienia bezawaryjności bankowości elektronicznej dla klientów – powiedział Michał Leski, wiceprezes Pocztowego, nadzorujący obszar informatyki i rachunkowości.
Jego zdaniem wdrożenie przyniesie także korzyści operacyjne. – W tym modelu dostawca chmurowy realizuje część czynności utrzymaniowych i eksploatacyjnych, od których uwalnia pracowników. Technologia chmurowa umożliwia ponadto automatyzację budowania środowisk informatycznych i wdrażania aplikacji – zaznacza Michał Leski.
Wdrożenie ma zostać sfinalizowane jeszcze w tym kwartale. Dzięki temu Pocztowy będzie jednym z pierwszych banków na polskim rynku, który przeniesie do chmury obliczeniowej tak ważny element swoich systemów. O rozpoczęciu tego projektu Pocztowy informował w grudniu 2022 r., o czym mogliście przeczytać w tekście Bank Pocztowy migruje do chmury. Dzięki temu nowe usługi mają być wdrażane szybciej.
Obecnie większość podmiotów rynku finansowego wykorzystuje chmurę obliczeniową w różnych obszarach działalności lub zamierza to robić w niedalekiej przyszłości. Pierwszym bankiem, który chwalił się tak szeroką co do zakresu migracją, był spółdzielczy Nicolaus Bank z Torunia. Na chmurę w wybranych aspektach swojej działalności zdecydowały się też postawić np. ING, BNP Paribas czy SGB. Pod koniec zeszłego roku PKO, który blisko współpracuje z Operatorem Chmury Krajowej, poinformował, że przeniósł do chmury stanowiska pracy doradców klienta. Zaś kilka dni temu spółka PKO Faktoring pochwaliła się przeniesieniem jako pierwszy faktor w kraju i jako pionier w grupie PKO, w stu procentach do chmury.
Zdaniem Jana Ziomka, partnera w Kancelarii Kochański & Partners a wcześniej kierownika w departamencie ds. fintechu Komisji Nadzoru Finansowego, początkowo istotną barierą dla wdrożeń chmurowych, były wymogi nadzoru finansowego wyrażone w komunikacie z października 2017 r. Ze względu na nie banki bardzo ostrożnie podchodziły do kwestii wdrożenia chmury. Zmieniło się to jednak w styczniu 2020 r., gdy KNF opublikował nowe stanowisko, umożliwiające instytucjom finansowym wykorzystanie chmury obliczeniowej w większym stopniu.