Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Coraz bliżej do startu wero. Zrealizowano pierwszą płatność pomiędzy użytkownikami europejskiego portfela cyfrowego

W przyszłym roku ma się rozpocząć pilotaż rozwiązania z udziałem klientów banków członkowskich EPI z Belgii, Francji i Niemiec

EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza, poinformowała o pierwszej transakcji między użytkownikami systemu wero. Wero to opracowywany przez EPI cyfrowy portfel, za pomocą którego będzie można zlecać przelewy natychmiastowe, transakcje P2P (pomiędzy użytkownikami), płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych itd. Mogliście o tym przeczytać w tekście: We, czyli z angielskiego my, oraz euro, daje razem "wero". To nazwa europejskiego cyfrowego portfela wdrażanego przez EPI.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na Cashless Pay

Pierwsza płatność przeprowadzona za pomocą wero została wysłana przez użytkownika posiadającego konto w Sparkasse Elbe-Ester z Niemiec do klienta francuskiego Banque Populaire and Caiss d’Epargne (BPCE). Jej wartość opiewała na 10 euro i została natychmiast dostarczona do odbiorcy. 

Po Nowym Roku EPI planuje szerzej udostępniać opracowywane przez siebie rozwiązanie. W ramach pilotażu będą mogli z niego korzystać wybrani użytkownicy ze zrzeszonych w EPI banków z Belgii, Francji i Niemiec.

Zgodnie z przedstawionym planem działania wero zostanie zintegrowane z aplikacjami banków członkowskich EPI, a ponadto będzie dostępne jako samodzielna aplikacja mobilna na platformy Android i iOS.

Przeczytajcie także: EPI przejęło iDEAL i Payconiq

EPI to instytucja, która została utworzona przez europejskie banki oraz operatorów płatności, a stanowić ma alternatywę dla amerykańskich organizacji płatniczych. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano i ustalono, że EPI skoncentruje się na stworzeniu portfela cyfrowego i rozwiązania do płatności natychmiastowych. W toku prac skurczyło się też grono instytucji zainteresowanych udziałem w projekcie. Z inicjatywy wycofał się m.in. jedyny polski bank początkowo uczestniczący w przedsięwzieciu, czyli PKO BP.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies