Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Już 99 na 100 płatności kartami w sklepach odbywa się zbliżeniowo. Historyczny rekord w danych NBP

Raport Narodowego Banku Polskiego na temat rynku kart płatniczych zawiera też kilka innych nigdy wcześniej niewidzianych liczb

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rynku kart płatniczych w naszym kraju w II kw. bieżącego roku. Większość zawartych tam danych, takich jak liczba kart, liczba i wartość transakcji oraz liczba bankomatów i terminali, uważni czytelnicy cashless.pl już znają, bo pisaliśmy o tym przy okazji aktualizacji przez NBP tabel statystycznych. Ale raport banku centralnego zawiera też parę innych informacji, na które warto zwrócić uwagę.

Przeczytajcie także: Rekord liczby terminali na polskim rynku

Przede wszystkim okazało się, że udział liczby płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach kartami w terminalach wzrósł do rekordowego poziomu 98,8 proc. To o 0,6 pkt. proc. więcej niż w okresie styczeń-marzec bieżącego roku. Oznacza to jednocześnie, że z grubsza licząc, już 99 na 100 transakcji kartami w sklepach i punktach usługowych odbywa się bez wkładania karty do terminala. Udział płatności zbliżeniowych w wartości wszystkich transakcji bezgotówkowych również był rekordowy i wyniósł 96,4 proc.

Inna ciekawostka, dotycząca technologii zbliżeniowej, dotyczy liczby kart umożliwiających płatności bezstykowe. Okazuje się, że różnego rodzaju nośników zbliżeniowych (oprócz kart także m.in. smartfonów i smartwatchy z wirtualnymi kartami) było na koniec czerwca 54,3 mln, o ok. 780 tys. więcej niż na koniec marca. To o ponad 10 mln więcej niż samych plastikowych kart zbliżeniowych, których było w czerwcu ok. 43,2 mln sztuk.

Przeczytajcie także: Tyle kart płatniczych w Polsce jeszcze nie było

Do rekordowego poziomu wzrosła także liczba transakcji kartami w internecie, która w II kw. wyniosła 64,8 mln (kwartał wcześniej był także rekord i wyniósł 58,7 mln). Wartość transakcji wyniosła 9,9 mld zł – to również historyczny rekord. Po raz pierwszy w historii zbierania danych także wartość wypłat sklepowych cashback przekroczyła w kwartale miliard złotych i wyniosła 1,026 mld zł. Liczba wypłat osiągnęła poziom 6,3 mln.

Warto też zwrócić uwagę, że nie dość, że liczba kart na polskim rynku cały czas rośnie, to wzrasta także udział kart aktywnych. W okresie kwiecień-czerwiec wynosił on 73,7 proc., podczas gdy kwartał wcześniej było to 73,2 proc., a rok temu – 72,2 proc. Większość kart w portfelach Polaków, bo 52,8 proc., nosi logo Visy. Karty Mastercard stanowią 47 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies