Do tej pory KNF udzieliła zezwolenia Finansowo.pl, Emiteo i GPW Private Market
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat na temat korzystania z usług platform crowdfundingowych. Tłumaczy w nim, na czym polega usługa finansowania społecznościowego na cele gospodarcze, oraz przypomina o kończącym się okresie przejściowym, w którym dopuszczalna była działalność platform tego typu bez zezwolenia.
Usługi finansowania społecznościowego na cele gospodarcze polegają na kojarzeniu inwestorów z właścicielami projektów, z wykorzystaniem systemu informatycznego (platformy crowdfundingowej). W przypadku crowdfundingu inwestycyjnego właściciele projektów pozyskują za pośrednictwem platformy kapitał od inwestorów przez emisję papierów wartościowych. Zaś w przypadku crowdfundingu pożyczkowego za pomocą takiej platformy inwestorzy udzielają właścicielom projektów pożyczek z obowiązkiem ich spłaty. Jak ostrzega KNF, w ramach crowdfundingu często środki zbierane są na projekty prowadzone przez podmioty we wczesnej fazie rozwoju, przez co inwestycja w nie może się wiązać z ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty środków.
Od 11 listopada wszystkie platformy prowadzące działalność crowdfundingu inwestycyjnego lub pożyczkowego będą musiały posiadać odpowiednie zezwolenie. Za jego brak podmiot może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 5 mln zł. Podmioty mające siedzibę w Polsce powinny zatem wystąpić w tej sprawie do KNF. Do tej pory polski nadzorca udzielił zezwolenia jednej platformie crowdfundingu pożyczkowego – Finansowo.pl – i dwóm platformom crowdfundingu inwestycyjnego – Emiteo oraz GPW Private Market. Listę licencjonowanych podmiotów można znaleźć na stronie KNF. Firmy zagraniczne mogą zaś prowadzić działalność nad Wisłą pod warunkiem uzyskania zezwolenia od organu nadzoru w kraju ich siedziby i notyfikowania KNF zamiaru prowadzenia działalności transgranicznie w Polsce.