KNF poinformowała dziś także o wpisaniu kilku kolejnych podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o szeregu podjętych dziś przez siebie decyzji. Spośród nich najciekawsze dla czytelników cashless.pl jest zapewne wydanie zezwoleń na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego.
Licencję taką otrzymały Emiteo i GPW Private Market, a obejmuje ona usługi finansowania społecznościowego w zakresie crowdfundingu inwestycyjnego. W serwisie cashless.pl mogliście niedawno przeczytać, że jako pierwsza licencję na crowdfunding otrzymała spółka Finansowo.pl. Co istotne, od 11 listopada, a więc już za dwa tygodnie, usługi crowdfundingowe będą mogły w Polsce świadczyć jedynie te platformy finansowania społecznościowego na cele gospodarcze, które otrzymają stosowne zezwolenie od KNF (oraz platformy notyfikowane z licencjami uzyskanymi w innych państwach UE). Podmiotom prowadzącym tego typu działalność pozostało zatem niewiele czasu, by dołączyć do grona, w którym dziś znalazły się Emiteo i GPW Private Market.
W komunikacie z dzisiejszego posiedzenia KNF znalazła się też informacja o zakazie, jaki nałożono na szereg biur usług płatniczych. W związku z rażącym naruszeniem obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, a wynikających z ustawy o usługach płatniczych, prowadzenia działalności zakazano 11 podmiotom. W większości przypadków biura płatnicze nie przekazały nadzorcy informacji o łącznej liczbie i wartości transakcji płatniczych wykonanych przez nie w minionych latach, a także dokumentu potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia albo gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej.
Uzupełniono dziś także listę ostrzeżeń publicznych. Znalazły się na niej platforma Forus Capital, Medco Finance oraz MyProfitLive Trading, w odniesieniu do których KNF skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. Oprócz tych podmiotów na listę trafiła również spółka Aderlo z Warszawy, której KNF zarzuca nieprawidłowości przy dokonywaniu oferty publicznej papierów wartościowych. A także Horyzont-In, co do którego nadzorca złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci wykonywania działalności agencyjnej z naruszeniem wymogów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.
Fot. freepik.com