Jeśli wziąć pod uwagę wartość bilansu, to Allegro Pay, fintech specjalizujący się w płatnościach odroczonych, jest już większy od Providenta, Smartneya i Soonly
Dzisiejszy Puls Biznesu publikuje obszerny materiał na temat tego, jak w ostatnich latach sprofesjonalizowała się branża pozabankowych pożyczek w Polsce. Proces ten będzie zapewne postępować, a sprzyjać temu będzie objęcie całego sektora nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Formalnie stanie się to w styczniu przyszłego roku. Ale już w ub. tygodniu doszło do pierwszego spotkania zapoznawczego przedstawicieli branży z szefostwem nowego departamentu w KNF, który ma zajmować się firmami pożyczkowymi.
Przy okazji gazeta próbuje przeanalizować rynek pożyczek pozabankowych w Polsce pod kątem największych graczy. Jak się okazuje, gdyby ustalać to na podstawie wysokości bilansu, to do roli lidera urósł młody fintech specjalizujący się w płatnościach odroczonych, czyli Allegro Pay. Dopiero na drugim miejscu uplasowałaby się jedna z najstarszych, o ile nie najstarsza, firma pożyczkowa w kraju, czyli Provident. Na kolejnej pozycji znalazłby się Smartney, a dalej Soonly, czyli właściciel marki Vivus a na piątej – właściciel marki Bocian Finance. W czołówce znalazłyby się także inny operator płatności odroczonych, czyli PayPo, oraz Wonga.
Allegro Pay to młody fintech powstały po przejęciu przez Allegro spółki FinAi na początku 2020 r. Może zaskakiwać, że tak szybko urósł do pozycji lidera. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie świadczy na wyłączność usługi płatności odroczonych na największej platformie e-commerce w Polsce, a rozwiązanie tego typu cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w naszym kraju. Warto też zauważyć, że wśród największych graczy na rynku pożyczek znajduje się także inny polski fintech od płatności odroczonych, czyli PayPo, a dwaj inni pożyczkodawcy z czołówki, czyli Smartney i Wonga, również rozwijają swoje narzędzia z zakresu BNPL (buy now, pay later, czyli płatności odroczone).
Źródło: Puls Biznesu