Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Już niemal 700 oddziałów bez obsługi kasowej. Liderem nadal BNP Paribas, ale najciekawiej jest tuż za podium

W ciągu roku działające na polskim rynku banki zwiększyły liczbę placówek bezgotówkowych o ok. 100

Banki działające na polskim rynku na koniec czerwca 2023 roku posiadały blisko 700 oddziałów bezgotówkowych – tak wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost o 38 placówek. Z kolei w analogicznym kwartale 2022 roku oddziałów bez obsługi kasowej funkcjonowało o ponad sto mniej niż w czerwcu 2023 r.

Przeczytajcie także: PolCard wprowadza na swoje terminale zbliżeniowy cashback

Pozycję lidera w rankingu sieci bezgotówkowej utrzymał bank BNP Paribas, który na koniec II kw. posiadał już niemal 200 placówek bez tradycyjnej lady z kasami. To wynik nieznacznie lepszy od tego zanotowanego na koniec marca. Drugą pozycję w zestawieniu zajął ING z wynikiem 163 placówek bezgotówkowych (zauważalny spadek względem kwartału poprzedzającego), a podium zamyka Millennium, który w ciągu kilku miesięcy zanotował kolejny wzrost: ze 108 do 113 oddziałów bezgotówkowych.

Ponownie najciekawiej w zestawieniu zaprezentował się Credit Agricole, któremu w ciągu trzech miesięcy przybyło 26 placówek bezgotówkowych. W ciągu roku ten wzrost wyniósł aż 66 oddziałów. Z pozostałych instytucji na uwagę zasługuje też Nest, który zrezygnował z obsługi kasowej w niemal całej swojej sieci. W serwisie cashless.pl mogliście wiosną przeczytać, że kasy są dostępne jedynie w placówce banku zlokalizowanej przy ul. Domaniewskiej 39 w Warszawie.

Przeczytajcie także: Revolut rozwija usługę Sklepy

Na koniec warto przypomnieć, że oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas, ale mogą w nim być realizowane wpłaty i wypłaty – odbywa się to za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc zestawienia poświęcone temu zagadnieniu, kolejny już raz można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć oddziałów bez kas, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian.

Należy zaznaczyć, że banki generalnie zmniejszają liczbę posiadanych przez siebie oddziałów, o czym więcej możecie się dowiedzieć z tego tekstu. Jeżeli zatem instytucja informuje o redukcji liczby placówek bezgotówkowych, to zazwyczaj efektem nie jest powrót do tradycyjnego oddziału.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies