Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Prezydent podpisał ustawę o mObywatelu. Zrównuje ona cyfrowe dokumenty z tymi tradycyjnymi

Aplikacja ma też umożliwiać wnoszenie płatności za usługi świadczone przez podmioty publiczne

Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Jej przepisy zrównują dokumenty cyfrowe z tymi tradycyjnymi, a także m.in. umożliwiają realizację płatności w apce mObywatel za usługi świadczone przez podmioty publiczne.

O pracach nad ustawą mogliście na bieżąco dowiadywać się z serwisu cashless.pl. Pod koniec maja pisaliśmy, że sejm przyjął poprawki senatu wprowadzone do ustawy. Teraz proces legislacyjny został już zakończony. Vacatio legis dla nowej ustawy wynosi standardowe 14 dni, natomiast znaczna część przepisów wejdzie w życie w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji, określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli resortu cyfryzacji wynika, że mObywatel w wersji 2.0 pojawi się w te wakacje.

Przeczytajcie także: Nowy gracz na rynku płatności odroczonych

Podstawowym celem ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w jej ramach. Najważniejszą wprowadzaną zmianą jest zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w mObywatelu z dokumentami w tradycyjnej formie, w szczególności chodzi o uznawanie mobilnego odpowiednika dowodu osobistego, czyli dokumentu mObywatel (dawniej: mTożsamość). Warto jednak pamiętać, że dokument nie musi być uznawany za granicą.

Ustawodawca liczy także, że nowe prawo przyczyni się do upowszechnienia z korzystania z usługi mLegitymacji przez uczniów i studentów. Narzędzie ma być również rozwiązaniem, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty (organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe) będą mogły prowadzić ewidencję, a także uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi. Planowane jest także udostępnienie mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego prawa wykonywania zawodów medycznych, a także tymczasowego prawa jazdy. Apka ma więc być swego rodzaju portfelem na dokumenty różnego typu.

Przeczytajcie także: Warta wchodzi w telematykę

Wśród celów ustawy wskazano również umożliwienie użytkownikom aplikacji mObywatel uzyskania środka identyfikacji elektronicznej – profilu mObywatel. Profil ten będzie nowym środkiem identyfikacji, którego dane będą potwierdzane przy użyciu certyfikatu wydanego użytkownikowi apki. Certyfikat będzie wydawany na rok, przy czym będzie mógł być wcześniej unieważniony przez użytkownika m.in. za pośrednictwem infolinii – w sytuacji, w której użytkownik i posiadacz tzw. profilu mObywatel utraci telefon. Minister właściwy do spraw informatyzacji zapewni także możliwość unieważnienia certyfikatu podstawowego przy użyciu usługi online.

Ustawa rozszerza też katalog źródeł finansowania rozwoju i utrzymania systemu mObywatel. Część niezbędnych do tego środków będzie pochodziło z funduszu CEPiK, co uzasadniono faktem, że w aplikacji udostępnianie są usługi kierowane do kierowców i właścicieli pojazdów – mPrawo jazdy, Punkty karne, mPojazd.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies