Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kolejny bank wprowadza do aplikacji kalkulator śladu węglowego. Narzędzie testuje ING

Pilotaż usługi prowadzony jest w Holandii. Jeśli się powiedzie, bank może wprowadzić rozwiązanie na większą skalę

ING zaoferował swoim holenderskim klientom nowe narzędzie: kalkulator śladu węglowego. Obecnie z rozwiązania może korzystać 350 tys. użytkowników aplikacji tej instytucji, ale jeśli pilotaż się powiedzie, dostęp do usugi zyska więcej osób, o czym donosi serwis dutchnews.nl.

Przeczytajcie także: Kupując w internecie możecie zredukować ślad węglowy

Partnerem ING w tym projekcie jest startup Cogo, który pomógł już wdrożyć podobne kalkulatory w kilku innych bankach. Jego przedstawiciele przekonują, że na koniec tego roku z ich narzędzia mogą korzystać już 3 mln osób. Jak to działa? W obliczaniu ekwiwalentu śladu węglowego wykorzystywane są miesięczne wydatki konsumenta w konkretnych kategoriach, np. transporcie, zakupach spożywczych, rozrywce czy wyjściach do restauracji.

Wydatki mnoży się następnie przez współczynnik emisji dla danej kategorii. Jeżeli zatem ktoś generuje duże wydatki w kategorii uznawanej za "brudną", to aplikacja poinformuje go o pozostawianiu poważnego śladu węglowego. Na tym jednak nie koniec, bo narzędzie w założeniu ma informować, ale też edukować – klient dowie się zatem, co robić, żeby zmniejszyć ów ślad węglowy. To także szansa dla instytucji finansowych: z pomocą dodatkowych informacji będą mogły bardziej spersonalizować swoją ofertę.

Przeczytajcie także: Australijski Up Bank stworzył alternatywę dla BNPL

Wdrażanie tego typu rozwiązań przez banki to coraz bardziej zauważalny trend w branży finansowej. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na przykład, że zamawiając coś w internecie możecie w trakcie płatności automatycznie zredukować ślad węglowy zakupu. Z kolei BNP Paribas zapowiedział niedawno, że chce zaoferować swoim klientom firmowym i korporacyjnym usługę, która umożliwi im mierzenie śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw. Kilka kwartałów wcześniej BNP Paribas nawiązał współpracę ze szwedzkim, "zielonym" fintechem Doconomy, w który zainwestował Mastercard. Z kolei słowacki bank Tatra wprowadził narzędzie podobne do tego wdrażanego przez ING. W tym przypadku partnerami projektu zostały startup ecolytiq i organizacja Visa.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies