Nowe firmy mają siedziby w Ostrołęce i Wrocławiu, jedna z nich jest na rynku od ponad 20 lat
Do listy małych instytucji płatniczych (MIP) dodano dwa nowe podmioty. Łącznie w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego pojawiło się 140 firm, ale trzeba zaznaczyć, że kilkanaście z nich zostało już z niego wykreślonych. Ostatnio do zestawienia dołączono m.in. wrocławską spółkę Transfero Poland, którą zarejestrowano w październiku 2021 roku.
Wśród świadczonych usług zgłoszonych KNF firma wymieniła m.in. wydawanie instrumentów płatniczych czy przyjmowanie i wypłacanie gotówki z rachunku. Mowa jest także o transferowaniu pieniędzy przy użyciu karty płatniczej lub przelewu.
Druga ze zgłoszonych niedawno spółek posiada siedzibę w Ostrołęce i działa na rynku od 1999 roku. Capital Service specjalizuje się w udzielaniu pożyczek ratalnych pod marką własną KredytOK. Oferta podmiotu dostępna jest telefonicznie, w placówkach stacjonarnych, ale też online. Rozwijany ma być zwłaszcza ten ostatni segment. Wśród zgłoszonych usług wymieniono m.in. przyjmowanie i wypłacanie gotówki z rachunku, transfer środków czy wydawanie instrumentów płatniczych.
Na koniec warto przypomnieć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Na listę trafiły ostatnio 4mats Agregacja, Wirtualne Kasy Fiskalne, Talaros, Open Pay, LAMM oraz CashHome.