Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
W Gliwicach za przejazd komunikacją miejską można płacić kartą, bez drukowania biletu. Docelowo system ma objąć całą Metropolię GZM

Jutro w Gliwicach na ulice wyjedzie pierwszych 25 autobusów wyposażonych w nowe urządzenia do przyjmowania płatności za przejazd

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, odpowiedzialna za organizację transportu miejskiego na Śląsku, poinformowała, że jutro w Gliwicach na ulice wyjedzie pierwszych 25 autobusów wyposażonych w nowe urządzenia do przyjmowania płatności za przejazd. Będą to zarówno kasowniki obsługujące tylko karty ŚKUP (będące nośnikami biletów), jak i – co ciekawsze – automaty pozwalające także na wniesienie płatności kartami płatniczymi bez drukowania biletów.

Przeczytajcie także: W tych miastach za przejazd komunikacją zapłacicie kartą bez drukowania biletu

Gliwice dołączają tym samym do grona miast, w których za przejazd można zapłacić kartą, bez konieczności wystawiania papierowego biletu. Wcześniej podobne rozwiązanie wdrożono już m.in. w Tychach, również należących do GZM. Karta może posłużyć do zakupu biletu jednorazowego, ale też do wniesienia opłaty zgodnie z tzw. taryfą odległościową – w takiej sytuacji pasażer zbliża plastik do czytnika, zarówno przy wejściu, jak i przy wyjściu z pojazdu, a z jego konta pobierana jest kwota odpowiadająca przejechanemu odcinkowi. W razie kontroli pasażer przykłada swoją kartę do czytnika urządzenia kontrolera, a ten sprawdza, czy została wniesiona opłata za przejazd.

Przeczytajcie także: ŚKUP doczeka się modernizacji

GZM zaznacza, że jest to jeden z elementów prac związanych z wprowadzeniem nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej w metropolii, a docelowo wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach tamtejszego ZTM-u, zostaną wyposażone w nowe urządzenia. Poszczególni przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy, aby zamontować automaty i kasowniki w swoich pojazdach. Metropolia będzie także wprowadzać system płatności zbliżeniowych we wszystkich pojazdach, które obsługują linie na podstawie wcześniej zawartych umów. Będą one wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy do realizacji kartami płatniczymi oraz ŚKUP. W tym celu ogłosiła przetarg na dostawę 1305 tych nowych urządzeń. Zastrzeżono jednak, że ich liczba może się zwiększyć o kolejne 200 sztuk.

Fot. Facebook Meropolia GZM

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies