Cyfrowy trwały nośnik KIR-u wykorzystuje technologie blockchain oraz WORM i powstał przy współpracy m.in. z firmą Hitachi
Operator największej w Polsce platformy e-commerce – allegro.pl – wdrożył rozwiązanie do cyfrowego trwałego nośnika KIR-u. Usługa wykorzystuje macierz WORM (rodzaj serwera, który uniemożliwia zmianę treści raz umieszczonego na nim pliku) oraz blockchain. Cyfrowy trwały nośnik KIR-u powstał przy współpracy z firmami Hitachi, IBM oraz Operator Chmury Krajowej.
Kwestia odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów wysyłanych drogą cyfrową stała się jednym z wiodących tematów w branży finansowej kilka lat temu. Wówczas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił bankom, że w nienależyty sposób zabezpieczają regulaminy czy informacje na temat zmian w cennikach. Zgodnie z wytycznymi UOKiK-u trwały nośnik powinien uniemożliwiać jednostronną zmianę dokumentu oraz zapewniać dostęp do niego także po zakończeniu relacji klienta z instytucją.
Większość banków dostosowało się już do wytycznych urzędu antymonopolowego w kwestii trwałego nośnika, ale przed tym wzywaniem stoją przedstawiciele innych branż, nie tylko e-commerce, ale ubezpieczyciele, dostawcy energii elektrycznej itd.
– Bezpieczeństwo danych jest podstawą cyfrowej wymiany informacji. Tworząc trwały nośnik zależało nam na opracowaniu uniwersalnej usługi, która może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Rozwiązanie, które nie pozwala zmieniać danych bez wiedzy innych użytkowników, wykorzystują innowatorzy m.in. w sektorze finansowym, medycznym, prawnym czy logistyce. Mamy nadzieję, że pionierskie wdrożenie w największym portalu e-commerce udowodni użyteczność trwałego nośnika dla całej branży – mówi Robert Trętowski, wiceprezes KIR.