Descartes Underwrtitng pochwalił się pozyskaniem 120 mln dolarów. Insurtech działa jako managing general agent
Francuski insurtech Descartes Underwriting pozyskał 120 mln dolarów w rundzie inwestycyjnej serii B. Startup specjalizuje się w ubezpieczeniach parametrycznych, które mają być odpowiedzią na zmiany klimatu i rosnącą liczbę szkód powodowanych przez klęski żywiołowe.
Descartes oferuje ubezpieczenia korporacyjne, w ramach których zapewnia szybkie wypłaty w razie szkód spowodowanych przez powodzie, burze, gradobicia, susze i inne skutki działania przyrody. Do stwierdzenia szkody wykorzystuje dane z różnych źródeł, w tym zdjęć satelitarnych, internetu rzeczy, zewnętrznych baz danych, czujników i radarów. Firma współpracuje w tym zakresie m.in. z polsko-fińskim startupem Iceye, operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni ziemi, na podstawie których dostarcza danych na temat aktualnego stanu rzek.
Dzięki temu nie jest konieczna wizyta rzeczoznawcy, który stwierdzi zaistnienie szkody i wyceni jej rozmiar. W razie wystąpienia określonego w umowie zdarzenia (np. powodzi, huraganu czy trzęsienia ziemi), mierzonego określonym parametrem lub wskaźnikiem, klient otrzymuje automatyczną wypłatę.
Insurtech działa jako managing general agent (MGA). Jest więc dla klienta twarzą ubezpieczyciela, przejmuje też część jego kompetencji, związanych np. z konstrukcją produktów czy z wypłatami. Natomiast samą ochronę dostarczają jego partnerzy ubezpieczeniowi. Firma działa w ponad 60 krajach. Oferuje ubezpieczenia dla przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego, a także instytucji publicznych czy rolnictwa.
Informacja o pozyskaniu przez Descartes Underwriting 120 mln dolarów nadchodzi półtora roku po poprzedniej rundzie, w której zdobył 18,5 mln dolarów. Styczniowa pula finansowania dla francuskiego insurtechu to też mocne otwarcie roku w zakresie inwestycji w europejski insurtech. Można się spodziewać, że Descartes znajdzie się w gronie największych inwestycji w tym roku. Jak wynika z danych funduszu astorya.vc, startup zebrał 10-krotnie większe finansowanie niż inne podmioty, które również w styczniu ogłosiły wyniki swoich rund (Laka – 11 mln euro, Unkle – 10 mln euro). Ogółem w pierwszym miesiącu roku odnotowano 13 ogłoszonych inwestycji, z łączną kwotą 153 mln euro.